دفتر حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف، می‌گوید که با عمیق‌ترشدن بحران بشری در افغانستان، شفاخانۀ صحت طفل اندراگاندی در کابل، روزانه تا هشت مورد سوءتغذیۀ شدید کودکان را ثبت می‌کند.

یونیسف امروز با اعلام این موضوع در توییترش گفته است که پرستاران و کارمندان صحی شفاخانۀ اندراگاندی، با پول و بودجۀ شخصی برای کودکان بیمار دارو می‌خرند تا با والدین بی‌بضاعت و ناامید آنان کمک شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که ماه گذشته، کمیتۀ بین‌المللی نجات، نیز از افزایش شمار کودکان مبتلا به سوءتغذیه در افغانستان ابراز نگرانی کرده و از وقوع بحران بشری در این کشور هشدار داده بود. این کمیته با پخش گزارشی گفته بود که شمار کودکان مبتلا به سوءتغذیه در افغانستان در یک ماه، حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است.

کمیتۀ بین‌‍‌‌المللی نجات افزوده بود که در ماه‌های نوامبر و دسامبر سال گذشتۀ میلادی، سطح سوءتغذیهٔ حاد در ولایت خوست ۳۰ برابر و در ولایت هرات دو برابر شده است. این کمیته هشدار داده بود در صورتی‌ که از این کودکان به‌موقع و کافی مراقبت نشود، احتمال مرگ‌شان ۱۱ برابر بیش‌تر از کودکان با وزن مناسب است.

در همین حال، بررسی‌های سازمان حفاظت از کودکان نشان می‌دهد که تنها در ماه دسامبر سال گذشته، ۱۳۵ کودک در افغانستان به‌دلیل بیماری سینه‌‌بغل/ذات‌الریه و سوءتغذیه در شفاخانه یا در مسیر راه جان باخته‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

بر بنیاد معلومات وزارت صحت عامه، هم‌اکنون در افغانستان بیش از سه میلیون کودک زیر پنج سال با سوءتغذیه روبه‌رو اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: