مسئولان شفاخانۀ صحت طفل اندراگاندی از افزایش سوءتغذیه در میان کودکان ابراز نگرانی می‌کنند. آنان تأکید می‌کنند که سوءتغذیه در میان کودکان افزایش یافته است. به گفتۀ آنان، در یک سال پسین کودکان مبتلا به سوءتغذیه نزدیک به ۴۰ درصد افزایش یافته است.

نورالحق یوسفزی، رئیس شفاخانۀ صحت طفل اندراگاندی به سلام‌وطندار می‌گوید که در سال‌های گذشته کودکان مبتلا به سوءتغذیه از ۵۰ کودک بیش‌تر نبود، اما ام‌سال به‌ویژه در دو ماه پسین بیش‌تر مراجعه‌کننده‌گان این شفاخانه کودکان مبتلا به سوءتغذیه‌اند.

رئیس شفاخانۀ صحت طفل اندراگاندی می‌افزاید: «اصلاً ما در این فصل قبلاً مریض سوءتغذیه بسیار کم می‌داشتیم، تا حدود ۵۰ مریض می‌داشتیم. ولی حالا تعداد مریضان ما ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش یافته است و مریض‌هایی که پیش ما بستر می‌شوند، در مجموع حالت بسیار وخیم دارند که تقریباً در ماه میزان ۸۱ واقعه مریض سوءتغذیه و سه واقعۀ فوتی داشتیم و در ماه عقرب در مجموع ۸۷ مریض بستر داشتیم. ۲۲ مریض که کسب صلاح یا همان حالت وخیم‌شان خوب شده، پس به شفاخانه مربوطۀشان منتقل شدند و ۶ واقعۀ فوتی هم داشتیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

پس از گفت‌وگو با رئیس شفاخانۀ صحت طفل اندراگاندی، سری زدم به درمان‌گاه کودکان مبتلا به سوءتغذیه. در نخستین نگاه متوجه چشم‌های پُر از اشک مادری شدم که چند دقیقه پیش از ورود من به درمان‌گاه، کودک سه ساله‌اش را از دست داده بود.

این مادر شینکی نام دارد. او می‌گوید که از چهار ماه به این‌سو به غذای کافی دست‌رسی نداشتند و در نتیجه کودک سه ساله‌اش را در اثر ابتلا به سوءتغذیه از دست داد.

مادرانی که کودکان‌شان در این شفاخانه بستری‌اند، از نهادهای پشتی‌بان کودکان خواهان کمک‌اند. یک تن از این مادران می‌گوید: «نامم صدیقه است. ۱۱ روز می‌شود هم‌راه دخترم این‌جا بستر هستم. دخترم سوءتغذی است، تکلیف اعصاب هم دارد، قلبش هم کلان شده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

محمدوزیر حامد، رئیس تغذی عامۀ کابل می‌گوید که برنامه‌هایی برای کمک به کودکان مبتلا به سوءتغذیه روی‌دست دارند و از نهادهای پشتی‌بان کودکان نیز می‌خواهند که در این زمینه به آنان کمک کنند.

با توجه به افزایش سوءتغذیه در میان کودکان کشور، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف چند روز پیش با ابراز نگرانی از این وضعیت هشدار داد که اگر جلو این بیماری در میان کودکان افغانستان گرفته نشود، نزدیک به یک میلیون کودک تلف خواهند شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: