عبدالرووف صابری، مسئول سوءتغذیه در شفاخانۀ ولایتی بادغیس به سلام‌وطندار می‌گوید، آمارهای ثبت‌شده در این شفاخانه نشان می‌دهد که از آغاز ام‌سال تاکنون بیش از ۱۴ هزار کودک که تنها ۵ هزار آن در سه ماه گذشته ثبت شده، با سوءتغذیۀ شدید روبه‌رو اند. به گفتۀ او، از این میان ۵ کودک مبتلا به سوءتغذیه نیز جان داده‌اند.

آقا‌ی صابری می‌افزاید، «خوش‌بختانه از ۱۴ هزار و ۴۷۶ طفل، ۹ هزار و ۸۸۵ طفل شفایاب شده‌اند. ۲۳۷ نفر هم غیرحاضر داریم و بدبختانه ۵ کودک هم فوت شده‌اند. ام‌سال با آن‌که مشکلات هم داشتیم، در طی سه ماه گذشته که شما می‌دانید در اثر جنگ مردم فرار کردند و امارت اسلامی آمد و در دولت تغییرات آمد که بدبختانه امکانات به بعضی کلینیک‌ها نبود، به داکتران معاش نرسید؛ مثلاً امکانات دارویی نبود، با آن‌هم مریض‌های ما نسبت به سال گذشته بیش‌تر است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سویی هم، شماری از بیمارداران که برای درمان کودکان‌شان به شفاخانۀ ولایتی بادغیس مراجعه کرده‌اند، دلیل ابتلای کودکان‌ خود به سوءتغذیه را، فقر و خشک‌سالی عنوان می‌کنند. آنان از مسئولان و نهادهای کمک‌کننده می‌خواهند که به وضعیت کودکان‌شان رسیده‌گی کنند.

در همین حال، محمدآصف قانت، رئیس صحت بادغیس می‌گوید که هرچند آنان بسته‌های مواد سوءتغذیه را در هم‌کاری با نهادها به برخی از مرکزهای صحی فرستاده‌اند، اما با آن‌هم تلاش می‌کنند مواد بیش‌تری را برای جلوگیری از این بیماری فراهم کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

این در حالی‌ست که ادارۀ حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف چندی پیش اعلام کرد که سوءتغذیه می‌تواند جان صدها هزار کودک در افغانستان را به‌ خطر بیندازد. یونیسف به همین دلیل خواهان اقدامات فوری برای کمک به کودکان افغانستان شده است تا از بحران پیش‌آمده جلوگیری شود.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: