کمیتۀ بین‌المللی نجات (IRC)، از افزایش شمار کودکان مبتلا به سوءتغذیه در افغانستان ابراز نگرانی کرده و از وقوع بحران بشری در این کشور هشدار داده است. این کمیته با پخش گزارشی گفته که شمار کودکان مبتلا به سوءتغذیه در افغانستان در یک ماه گذشته حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است.

کمیتۀ بین‌‍‌‌المللی نجات افزوده که در ماه‌های نوامبر و دسامبر سال گذشتۀ میلادی، سطح سوءتغذیهٔ حاد در ولایت خوست ۳۰ برابر و در ولایت هرات دو برابر شده است. این کمیته هشدار داده، در صورتی‌ که از این کودکان به‌موقع و کافی مراقبت نشود، احتمال مرگ‌شان ۱۱ برابر بیش‌تر از کودکان با وزن مناسب است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ این کمیته، منجمدکردن دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان سبب کم‌بود پول نقد در بازارها شده و بازرگانان قادر به پرداخت حقوق کارمندان‌شان نیستند، که درنهایت خانواده‌های آنان نیز نمی‌توانند غذای کافی به‌دست بیاورند.

بر بنیاد برآورد کمیتۀ بین‌‍‌‌المللی نجات، طی شش ماه آینده ۳۸ میلیون شهروند افغانستان زیر خط گرسنه‌گی زنده‌گی خواهند کرد که از این میان ۹ میلیون آن در معرض قحطی قرار خواهند گرفت و شمار بسیاری این قربانیان، کودکان خواهند بود.

کمیتهٔ بین‌المللی نجات هم‌چنان گفته که بهای مواد غذایی در افغانستان طی پنج سال گذشته به‌طور سرسام‌آور افزایش یافته و بهای گندم، آرد و روغن در دسامبر سال گذشته در مقایسه به ماه جون همان سال، تا ۵۰ درصد افزایش داشته است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این کمیته از جامعۀ بین‌المللی خواسته است که برای فراهم‌کردن غذا، دارو و پول برای شهروندان افغانستان هر چه زودتر راه‌های حلی جست‌وجو کنند.

بر بنیاد معلومات وزارت صحت عامه، هم‌اکنون در افغانستان بیش از سه میلیون کودک زیر پنج سال با سوء تغذیه روبه‌رو اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: