مسئولان در ریاست کار و امور اجتماعی بلخ، می‌گویند که دفتر خدمات توسعه‌ای ترکیه «تیکا» در این ولایت، به ۲۰ بانوی جوان زمینه‌ی یادگیری خیاطی و گل‌دوزی را فراهم کرده است.

میکائیل تاش‌‌دمیر، مسئول دفتر تیکا، می‌گوید که این نهاد به منظور پشتیبانی از دختران و زنان محروم از آموزش و کار، یک کارگاه کوچک خیاطی و گل‌دوزی را در بلخ ایجاد کرده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

به گفته‌ی تاش‌‌دمیر، این ۲۰ بانوی جوان در شش ماه توسط دو آموزگار در این کارگاه کوچک، آموزش حرفه‌ی خیاطی و گل‌دوزی را فرا می‌گیرند.

او، می‌افزاید: «امروز [دوشنبه، ۱۵ عقرب] به ۲۰ بانو در بلخ، ۱۴ پایه ماشین‌ خیاطی و شش پایه ماشین گل‌دوزی فراهم کردیم که در مدت شش ماه خیاطی و گل‌دوزی را یاد بگیرند.»

در همین حال، شماری از بانوانی که در این کارگاه به آن‌ها زمینه‌ی یادگیری خیاطی و گل‌دوزی فراهم شده است، از آغاز فعالیت آن ابراز خوش‌حالی می‌کنند.

آن‌ها، می‌افزایند که پس از فراگیری آموزش‌های خیاطی و گل‌دوزی، به خودکفایی می‌رسند و بخشی از مشکلات اقتصادی شان نیز حل می‌شود.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

مروارید، یکی از بانوان در کارگاه آموزش حرفه‌ی خیاطی و گل‌دوزی، می‌گوید: «خیلی خرسندم در شرایطی که از رفتن به مکتب ممنوع شده‌ایم، چنین کارگاه‌هایی ساخته شده است تا ما بیاییم مهارت یاد بگیریم و از دلتنگی‌های خود رهایی پیدا کنیم.»

گفتنی است که از هنگام روی‌کارآمدن امارت اسلامی و منع زنان از کار در شماری از بخش‌ها، فعالیت کارگاه‌های خیاطی و گل‌دوزی در کشور افزایش یافته است.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: