یک کارگاه خیاطی زیر عنوان «کارگاه حرفه‌ی خیاطی راه دانش» از سوی چهار دانش‌جوی دختر روز شنبه، ۲۴ جدی، در کابل گشایش یافت. این کارگاه، به هزینه‌ی ۴۰ هزار افغانی برای بانوان گشایش یافته است.

مسئولان کارگاه خیاطی راه دانش، به سلام‌وطندار می‌گویند که ۱۰ بانو در این کارگاه در پنج بخش سرگرم کار اند. به گفته‌ی مسئولان این کارگاه، این بانوان ایجاد چنین کارگاه‌ها را زمینه‌ی خوبی برای امرار معاش و کمک به خانواده‌های شان عنوان می‌کنند.

حسنا رووفی، مسئول کارگاه خیاطی راه دانش، می‌گوید: «پس از وضع محدودیت‌ها بر بانوان و بستن مکان‌های آموزشی به روی دختران، تصمیم ایجاد تیم راه دانش را گرفتیم و به دختران دانش‌آموز در مکاتب قرطاسیه توزیع می‌کردیم؛ اما اکنون با درنظرداشت وضعیت فعلی بانوان در جامعه، تصمیم ایجاد این کارگاه را گرفتیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

مسئول کارگاه خیاطی راه دانش، می‌افزاید که هدف از ایجاد این کارگاه، انگیزه‌دهی به بانوان و ایجاد شغل به آنان است. به گفته‌ی او، در این کارگاه بانوان محروم از سواد و آموزش و بانوانی که بی‌سرپرست استند، سرگرم کار اند و توانایی‌های شان را به نمایش می‌گذارند.

حسنا رووفی، تأکید می‌کند: «کارگاه خیاطی راه دانش از سوی بانوان برای بانوان است که بانوان از طریق آن مهارت‌های دست‌دوزی خود از قبیل چرمه‌دوزی، بافندگی، گراف‌دوزی و مهره‌دوزی را، به نمایش می‌گذارند.»

سوریا یوسفی، یک تن از بنیان‌گذاران کارگاه راه دانش، به سلام‌وطندار می‌گوید: «خرسندم از این که با هم‌تیمی‌هایم توانسته‌ایم به ۱۰ بانو زمینه‌ی کار را فراهم کنیم.»

او می‌افزاید که آرزو دارد در آینده شمار بانوانی که در این کارگاه سرگرم کار اند، افزایش یابد و آنان بتوانند به بانوان بیش‌تری زمینه‌ی کار را فراهم کنند.

به گفته‌ی بانو یوسفی، بانوان بسیاری علاقه‌مند کار در این کارگاه اند. او نیز می‌گوید بیش‌تر بانوانی که در این جا کار می‌کنند، بی‌سرپرست و نان‌آوران خانواده‌های شان اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

بانوانی که در کارگاه راه دانش سرگرم اند، ایجاد این کارگاه را برای بانوان مؤثر می‌دانند و می‌گویند که کارکردن در این کارگاه سبب می‌شود که زنان در جامعه فعال باشند و آن‌ها را از منزوی‌شدن نجات دهد.

این در حالی است که با روی‌کارآمدن دوباره‌ی امارت اسلامی، محدودیت‌هایی در برابر کار و آموزش زنان از سوی این حکومت وضع شده و اخیراً وزارت اقتصاد کار زنان در مؤسسه‌های غیردولتی داخلی و خارجی در افغانستان را، تا اطلاع بعدی ممنوع اعلام کرده است.

به دنبال تصمیم منع کار زنان از سوی امارت اسلامی، شمار بسیاری از آنان خانه‌نشین شده اند و از وضعیت بد اقتصادی شان شکایت دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: