فروشندگان در بازار خدیجه‌الکبرا، دومین بازار ویژه‌ی زنان در بلخ که چندی پیش در شهر مزارشریف، مرکز این ولایت، ایجاد شده بود، از کم‌بود فروش شان شکایت دارند.

به گفته‌ی آن‌ها، دوربودن این بازار از مرکز شهر مزارشریف، باعث شده که روزانه خریداران کمی به آن سر بزنند.

روحینا، یکی از فروشندگان در بازار خدیجه‌الکبرا، می‌گوید: «از زمانی که ما این بازار را ساختیم و زنان زیاد سرمایه‌گذاری کردند، هیچ فروشات نداریم. از خانم‌ها درخواست می‌کنیم به خاطر حمایت از ما و برای این که رشد کنیم، به دکان‌های ما بیایند و خریداری کنند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

شماری از فروشندگان در این بازار، از زنان می‌خواهند که برای خرید اشیای مورد نیاز شان، به این بازار بیایند. پشتنه افغان، یکی از این فروشندگان، می‌گوید: «هر چند تمام لوازم مورد نیاز خانم‌ها را داریم؛ اما اصلن مشتری نداریم. به خانم‌ها می‌گویم چه طور می‌توانید به جای این که از ما خریداری کنید، می‌روید از دکان‌ مردها خریدار می‌کنید؟»

در همین حال، امام‌الدین سنایی‌زاده، رییس اتاق صنایع و معادن بلخ، می‌گوید که به منظور پشتیبانی از زنان متشبث، آن‌ها از دادن حق عضویت به این اتاق معاف شده و برای بازاریابی کالاهای شان، نمایش‌گاه برگزار می‌شود.

او، می‌گوید: «به علت این که زنان تجارت‌پیشه، مشکلات زیاد دارند، فروشات ‌شان ضعیف است. دست‌رسی به مسائل اقتصادی دشوار است، ما برای حمایت از آنان حق عضویت و سایر خدمات را رایگان ساختیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در بازار ویژه‌ی زنان در شهر مزارشریف، دست‌کم ۷۰۰ زن در ۱۲۰ دکان به منظور رسیدن به خودکفایی اقتصادی و حضور معنادار در جامعه، سرگرم کار استند.

در این بازار، زنان در کنار فروش پوشاک‌های زنانه و لوازم آرایشی، کارگاه‌های خیاطی و ساخته‌های دستی نیز، ایجاد کرده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: