روزنامۀ آمریکایی وال‌استریت ژورنال در یک گزارش تازه از زنده‌گی باشکوه شماری از مقام‌های پیشین افغانستان در بیرون از کشور، پرده برداشته و گفته است که مقام‌های پیشین با خانواده‌های‌شان میلیون‌ها دالر را برای خرید خانه‌های گران‌بها در بیرون از کشور هزینه کرده‌اند.

این روزنامه افزوده است که این مقام‌ها سال گذشته در جریان تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، از کشور فرار کرده‌اند و هم‌اکنون در خانه‌های مجلل‌شان اقامت دارند. در گزارش آمده است: «شماری از مقام‌های پیشین افغانستان هم‌راه خانواده‌های‌شان میلیون‌ها دالر را صرف خرید خانه‌های گران‌قیمت در آمریکا و کشورهای دیگر هزینه کرده‌اند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با این حال، شماری از شهروندان کشور در گفت‌وگو با سلام‌وطندار از مقام‌های پیشین انتقاد می‌کنند و می‌گویند که مقام‌های پیشین با انتقال سرمایه‌های ملی افغانستان به بیرون از کشور، مردم را در شرایط بغرنج قرار دادند. شهروندان می‌افزایند که هدف مقام‌های پیشین پول و کرسی بود و در بخش حل نیازمندی‌های مردم کوچک‌ترین کاری را هم انجام ندادند.

رحمت‌الله، یک تن از شهروندان کشور، می‌گوید: «حالا در افغانستان این‌گونه خاک به‌سری آمده، این خاین‌ها کُل سرمایۀ افغانستان را خارج بردند. ما را چهار ماه شده هنوز معاش نداده‌اند.»

محمداسلام، یک تن دیگر از شهروندان کشور، نیز می‌گوید: «او مردم‌ها دزد بودند، یک مقدار پول ضرورت داشتند پشت همان آمده بودند، گرفتند و رفتند. آن‌ها از ملت و ملت از آن‌ها نبود، هدف و مرام آن‌ها فقط پول بود.»

از سویی هم، محمدرامین، یکی دیگر از شهروندان کشور می‌گوید که تاریخ عمل‌کرد مقام‌های ارشد پیشین افغانستان را هیچ‌گاه فراموش نمی‌کند و آنان جای‌گاهی بین ملت نخواهند داشت.

او می‌افزاید: «فعلاً فقر و بدختی که سر مردم افغانستان آمده، این گذران است و می‌گذرد؛ ولی آن‌ها دایم بدبخت خواهند ماند، تاریخ قضاوت خواهد کرد و به‌عنوان روسیاه‌ترین مردم برای مردم معرفی خواهند شد.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

گفتنی‌ست که عطامحمد نور، محمداشرف غنی، مارشال عبدالرشید دوستم، محمدخالد پاینده، حمدالله محب، مصطفی مستور و اکلیل حکیمی، از جمله مقام‌هایی‌اند که روزنامۀ وال‌استریت ژورنال بر آن تحقیق کرده است.

لازم به یادآوری‌ست که در آستانۀ تسلط امارت اسلامی در افغانستان، گزارش‌هایی پخش شد که نشان‌دهندۀ سرقت میلیون‌ها دالر از سوی مقام‌های دولت پیشین بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: