ریاست عمومی اداره‌ی امور امارت اسلامی، روز گذشته با پخش خبرنامه‌ای گفته است که هر ورق شناس‌نامه‌ی برقی در بدل ۵۰۰ افغانی به شهروندان توزیع خواهد شد.

محمدحلیم رافع، سخن‌گوی اداره‌ی ملی احصائیه و معلومات، به سلام‌وطندار می‌گوید که روز گذشته در جلسه‌ی سوم شورای وزیران، این تصمیم تأیید شده و بهای هر شناس‌نامه‌ی برقی از ۳۰۰ افغانی به ۵۰۰ افغانی افزایش یافته است.

شهروندان اما با شکایت و انتقاد از افزایش بهای شناس‌نامه، می‌گویند که این تصمیم مردم را از گرفتن شناس‌نامه منصرف خواهد کرد. ساحل عظیمی، باشنده‌ی سینماپامیر شهر کابل که می‌خواهد به خانواده‌اش شناس‌نامه بگیرد، می‌گوید که پرداخت بهای شناس‌نامه از توان مالی شان بیش‌تر است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

ساحل می‌گوید‌: «وقتی که خودم تذکره/شناس‌نامه گرفتم، قیمت آن ۱۰۰ افغانی بود، حالا چند برابر افزایش یافته است. در این شرایط خراب و بی‌پولی که قیمت افزایش پیدا کند، آدم هویت خود را نمی‌فهمد. باید از این روند جلوگیری و قیمت‌ها دوباره کم شود. کاروبار شان هم نسبت به سابق کم شده؛ اما در گذشته سهولت بود، اکنون روند کار کندتر است.»

صالح، دیگر باشنده‌ی شهر کابل و شهاب‌الدین، باشنده‌ی میدان‌وردک، می‌گویند که حکومت باید در بخش بهای شناس‌نامه‌ی برقی بازنگری کند.

صالح، می‌‌افزاید: «خودم هم در دوره‌ی جمهوری تذکره گرفته بودم، ۱۰۰ افغانی بود. مردم با مشکل روبه‌رو اند، پول نیست، همان ۱۰۰ افغانی خوب بود، ۵۰۰ افغانی از توان مردم بالا است. دولت باید در این راستا توجه جدی داشته باشد‌، مثل سابق باید قیمت‌ها ۱۰۰ تا ۲۰۰ افغانی شود.»

شهاب‌الدین، می‌افزاید: «نزدیک به یک ماه پیش تذکره گرفتم؛ آن زمان ۳۰۰ افغانی بود، حالا تازه یک مکتوب آمده که قیمت‌ها ۵۰۰ افغانی شده، این به ما بسیار سخت است. ما توان ۳۰۰ افغانی را نداریم، حالا که افزایش یافته، نمی‌فهمم کسی گرفته می‌تواند یا نه.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

با این حال، سخن‌گوی اداره‌ی ملی احصائیه و معلومات، می‌گوید که به دلیل افزایش بهای وسایل برقی و دیگر مواد مورد نیاز شناس‌نامه‌ی برقی در بازارهای جهانی، بهای شناس‌نامه‌ی برقی افزایش یافته است.

او می‌افزاید: «افزایش بهای وسایل الکترونیکی و مواد پولی‌کاربونیت برای کارت‌ها در بازارهای جهانی و مصارف مرکز اپدیت/به‌روزرسانی، سبب افزایش بهای تذکره شده است. اگر دونرها را یافت کنیم، دوباره قیمت‌ها را پایین می‌آوریم.»

این در حالی است که پیش از روی‌کارآمدن امارت اسلامی، شناس‌نامه‌ی برقی در بدل ۱۰۰ افغانی به شهروندان توزیع می‌شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: