وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی پس از چاشت امروز با پخش خبرنامه‌یی گفته که منصور احمد خان، سفیر پاکستان در کابل را در پیوند به حمله‌های این کشور به مناطق مرزی افغانستان، احضار کرده است. این وزارت حمله‌های نظامیان پاکستانی بر مناطق مرزی افغانستان را محکوم و بر جلوگیری از تکرار آن تأکید کرده‌ است.

طبق خبرنامۀ وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی، امیرخان متقی، سرپرست این وزارت به سفیر پاکستان در کابل گفته است که ادامۀ حمله‌های آن کشور به خاک افغانستان، روابط دو طرف را تیره می‌کند و «زمینۀ سوءاستفادۀ بدخواهان و مغرضانه را فراهم خواهد کرد که عواقب ناگوار در پی‌خواهد داشت.»

وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی گفته است که نامۀ اعتراضی خود را به سفیر پاکستان در کابل تحویل داده است تا آن‌ را به رهبران کشورش برساند.

این در حالی‌ست که وزارت امور خارجۀ پاکستان احمدشکیب، کاردار سفارت امارت اسلامی در اسلام‌آباد، پایتخت این کشور را نیز احضار کرده است. این وزارت امروز با پخش خبرنامه‌یی گفته که کاردار سفارت امارت اسلامی در اسلام‌آباد را در پیوند به «حملۀ بیرون‌مرزی» احضار کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

احمدشکیب، کاردار سفارت امارت اسلامی در اسلام‌آباد

رسانه‌های پاکستانی روز پنج‌شنبۀ هفتۀ گذشته گزارش داده بودند که در حملۀ تحریک طالبان پاکستانی، هفت تن از سربازان این کشور در وزیرستان شمالی کشته شدند.

با این حال، وزارت امور خارجۀ پاکستان در این خبرنامه از افزایش تحرکات طالبان پاکستانی ابراز نگرانی کرده است. طبق خبرنامه، وزارت امور خارجۀ پاکستان ادعا کرده که تیراندازی تحریک طالبان پاکستانی از خاک افغانستان صورت گرفته و به همین دلیل خواستار برخورد قاطع با عاملان این روی‌داد شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، شهباز شریف، نخست‌وزیر جدید پاکستان، وعدۀ تعقیب عاملان قتل هفت سرباز پاکستانی در وزیرستان شمالی را داده است. او گفته است که عاملان قتل این شمار سربازان پاکستانی در وزیرستان شمالی در کمین افراد مسلح را تحت تعقیب قرار خواهند داد.

شهباز شریف در توییترش با ادای احترام به سربازان کشته‌‌شدۀ پاکستانی افزوده است که «به مبارزه با تروریسم» ادامه خواهد داد. در بیانیۀ روز جمعه ارتش پاکستان گفته شده که هفت سرباز یک کاروان نظامی پاکستانی روز پنج‌شنبه در درگیری با جنگ‌جویان طالبان پاکستانی، در نزدیکی مرز افغانستان کشته شدند.

هفت سرباز کشته‌شدۀ پاکستانی

در بیانیه از کشته‌شدن چهار جنگ‌جوی طالبان پاکستانی نیز خبر داده شده است. براساس بیانیۀ ارتش پاکستان، درگیری در منطقۀ «ایشم» در وزیرستان شمالی، در شمال غربی ایالت خیبر پشتونخواه رخ داده است. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از سویی هم، وزارت امور خارجۀ پاکستان از کاردار سفارت امارت اسلامی در اسلام‌آباد خواسته است که از کابل بخواهد تماس‌های دوجانبه را برای جلوگیری از چنین روی‌دادهای افزایش دهد. این وزارت در حالی کاردار سفارت امارت اسلامی در اسلام‌آباد را احضار می‌کند که بامداد امروز، نظامیان پاکستانی مناطق مهاجران وزیرستانی در خوست را بمباران کردند.

نظامیان پاکستانی هم‌چنان شب گذشته بر مناطق مسکونی ولسوالی شلتن ولایت کنر حمله‌های توپخانه‌یی کرده‌ که در نتیجۀ آن، غیرنظامیان به‌شمول زنان و کودکان کشته و زخمی شده‌اند.

گزارش‌ها از خوست و کنر حاکی از آن است که در نتیجۀ این حمله‌ها ۳۰ تن به‌شمول زنان‌ و‌ کودکان در خوست و نیز پنج تن به‌شمول زنان‌ و‌ کودکان در کنر کشته شده‌اند. مقام‌های پاکستانی هنوز در این باره چیزی نگفته‌اند.

لازم به یادآوری‌ست که پاکستان از سال‌ها به این‌سو بر مناطق مرزی افغانستان به‌ویژه بر شماری از ولسوالی‌های کنر حمله‌های راکتی کرده که بیش‌تر وقت‌ها تلفات و زیان‌های مالی برجای گذاشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: