روز گذشته (پنج‌شنبه، اول ثور/اردیبهشت) پس از حملۀ مرگ‌بار بر مسجد «سه دکان»، از مسجدهای شیعیان در مرکز شهر مزارشریف، مرکز ولایت بلخ، درگیری‌ میان نیروهای امارت اسلامی و سهیل زمری، خواهرزادۀ عطامحمد نور، والی پیشین بلخ و رئیس شاخۀ انشعابی حزب جمعیت اسلامی آغاز شد و سرانجام درگیری با کشته‌شدن سهیل زمری پایان یافت. این درگیری حوالی ساعت ۷ شام آغاز شده بود.

محمدآصف وزیری، سخنگوی فرماندهی امنیۀ بلخ، می‌گوید حوالی ساعت ۷ شام دی‌روز در کوچۀ «بابه قمبر»، از مربوطات حوزۀ دوم امنیتی شهر مزارشریف، میان نیروهای امارت اسلامی و افراد وابسته به عطامحمد نور درگیری رخ داد که در نتیجه‌ با کشته‌شدن سهیل زمری پایان یافت.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سهیل زمری، خواهرزادۀ عطامحمد نور، والی پیشین بلخ در درگیری با نیروهای امارت اسلامی کشته شد

به گفتۀ آقای وزیری، ساحۀ نام‌برده به‌طور کامل توسط نیروهای امارت اسلامی پاک‌سازی شده است. سخنگوی فرماندهی امنیۀ بلخ می‌افزاید که از این افراد سه میل سلاح کرانکوف، یک قبضه راکت و یک میل تفنگچه نیز به‌دست نیروهای امنیتی امارت اسلامی افتاده است.

در همین حال، بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی، ناوقت شب گذشته در توییترش نوشت که شام پنج‌شنبه در منطقۀ «بابه قمبر»، از مربوطات حوزۀ دوم امنیتی شهر مزارشریف یک تن که از خانۀ خود بر نیروهای امارت اسلامی شلیک کرده بود، در نتیجۀ حملۀ متقابل نیروهای امارت اسلامی کشته شد و چهار میل سلاح، یک دوربین و مقداری مهمات به‌دست‌ نیروهای امارت اسلامی افتاد.

با این حال، منابع محلی در بلخ می‌‌گویند که در این درگیری‌ آمر حوزۀ چهارم امنیتی شهر مزارشریف و شماری از نیروهای امارت اسلامی نیز کشته شده‌اند. سخنگوی فرماندهی امنیۀ بلخ اما این موضوع را رد می‌کند و می‌گوید که تلفاتی به نیروهای امارت اسلامی وارد نشده است.

این در حالی‌ست که روز گذشته شهر مزارشریف گواه یک انفجار مرگ‌بار نیز بود. حوالی ساعت ۱۲:۴۰ دقیقۀ پس از چاشت روز گذشته انفجاری در داخل مسجد «سه دکان» در شمال روضۀ مزارشریف رخ داد. این مسجد مربوط شیعیان است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

منابع گفته‌ که در نتیجۀ این انفجار نزدیک به ۴۰ تن کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شده‌اند. مسئولیت این حمله را گروه دولت اسلامی (داعش) برعهده گرفته و ادعا کرده که بیش از ۱۰۰ تن را به قتل رسانده‌ است.

این انفجار واکنش‌های بسیاری را در داخل و خارج از کشور در پی داشته است. دی‌روز ولایت‌های کابل، ننگرهار و کندز نیز گواه انفجارهایی بودند و در نتیجۀ آن شماری کشته و زخمی شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: