شماری از چهره‌های سیاسی و رهبران جهادی پیشین که با تسلط امارت اسلامی بر افغانستان به بیرون از کشور رفته، با پخش اعلامیه‌یی از ایجاد جبهه‌یی به‌نام «شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» خبر داده‌اند.

رحمت‌الله بیژن‌پور، از افراد نزدیک به عطامحمد نور می‌گوید که تاکنون در این شورا عطامحمد نور، عبدالرب رسول سیاف، محمدیونس قانونی، محمد محقق و عبدالرشید دوستم شامل‌اند. به گفتۀ او، این شورا تلاش دارد در هم‌سویی با دیگر چهره‌های سیاسی در داخل کشور چون حامد کرزی و عبدالله عبدالله، مقاومتی را در برابر حکومت طالبان شکل دهد.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

در اعلامیۀ این شورا که تاکنون در صفحه‌های رسمی عطامحمد نور و عبدالرب رسول سیاف نشر شده، آمده است که کمیته‌یی از سوی آنان موظف شده تا گفت‌وگوها را با بقیه شخصیت‌ها، احزاب و گروه‌ها آغاز کند. در این اعلامیه بر رسیدن به یک راه‌حل سیاسی تأکید شده؛ اما از برنامۀ نظامی در صورت نتیجه‌ندادن گفت‎وگوها نیز یاد شده است.

از سویی هم، شماری از آگاهان سیاسی به این باور اند که هدف از ایجاد این شورا تنها امتیازگیری از حکومت کنونی و شامل‌شدن در آن است و نتیجه‌یی در پی نخواهد داشت.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

مصطفا علی‎‌زاده، آگاه سیاسی می‌گوید، این رهبران که باید در ابتدای سقوط کابل دست به کار می‌شدند، فرار را ترجیح دادند. به گفتۀ او، آنان هم‌واره به‌دنبال منافع خود بوده‌اند و مردم دیگر اعتمادی به آنان نخواهند کرد.

با تسلط کامل امارت اسلامی بر افغانستان، شماری از چهره‌های سیاسی دولت پیشین و رهبران جهادی به بیرون از کشور فرار کردند و تاکنون دربارۀ موقعیت آنان اطلاعات دقیقی وجود ندارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: