عبدالبصیر سالنگی، مشاور ارشد شورای عالی مصالحۀ ملی امروز (سه‌شنبه، هفتم دلو/بهمن) در مراسم یادبود از ۳۲ مین سال قتل عام مردم سالنگ به‌دست شوروی وقت می‌گوید که تلاش‌ها برای تشکیل «مقاومت دوم» جریان دارد و در صورت شکست گفت‌وگوها، این مقاومت روی کار می‌آید.

آقای سالنگی می‌گوید، علی‌رغم رهایی ۵ هزار زندانی طالبان، این گروه هنوز بر ادامۀ جنگ پافشاری دارد و در هشت ماه گذشته هیچ پیش‌رفتی در گفت‌وگوها رونما نشده است.

ایوب سالنگی، معین مالی و اداری ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی نیز در این مراسم می‌گوید، مردم افغانستان خواستار صلح باعزت هستند و در صورتی که طالبان به خواست مردم پاسخ مثبت ندهند، با مقاومت جدی شهروندان کشور روبه‌رو خواهند شد. آقای سالنگی با اشاره به قربانیان نیروهای امنیتی و نیروهای خارجی خواهان تأمین صلح پایدار در کشور است.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که دو روز پیش مسئولان ارشد نظامی کشور، دستور آماده‌گی جنگ در برابر طالبان را صادر کردند.

بر بنیاد روایت‌های عینی از زبان فرماندهان جهادی، نیروهای قشون سرخ شوروی در سال ۱۳۶۷ برای عبور مصون قوت‌های‌شان از افغانستان و از مسیر بزرگ‌راه سالنگ، مردمان ولسوالی سالنگ را آماج حملههای شدید نظامی از زمین و هوا قرار دادند که در یک روز بیش‌تر از یک‌هزار و ۲۰۰ تن به کام مرگ رفتند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: