در ادامۀ به درازاکشیده‌شدن روند صلح در دوحۀ قطر، امروز (پنج‌شنبه، شانزدهم دلو/بهمن) شماری از چهره‌های سیاسی و مطرح کشور در نشست‌های جداگانه با نگرانی از سبوتاژشدن صلح افغانستان می‌گویند که ادامۀ بن‌بست در گفت‌وگوهای صلح دوحه به معنای ادامۀ جنگ است.

محمدیونس قانونی، معاون رئیس‌جمهور پیشین در نشست گشایش سازمان موج اعتدال و همسویی در کابل می‌گوید، در صورتی که روند صلح افغانستان به هر دلیلی سبوتاژ شود، جنگ در افغانستان ادامه خواهد یافت. او هشدار می‌دهد، در صورت ادامۀ جنگ در افغانستان آنان آماده‌اند «مقاومت دوم» را اساس‌گذاری کنند.

به گفتۀ آقای قانونی، آنان صلحی که در آن نیمی از جامعه نابود شود را نمی‌خواهند؛ بل از صلحی که هیچ‌گونه زمینۀ بازگشت به جنگ وجود نداشته باشد، پشتی‌بانی می‌کنند.

او می‌افزاید: «چه از کلیت افغانستان، چه از جغرافیای معین روشن و علنی با آن کشورهایی که با مخالفت با طالبان و حاکمیت یک‌دست با طالبان هستند، ما مقاومت دوم را در افغانستان اساس خواهیم گذاشت.»

احمدولی مسعود، سفیر پیشین افغانستان در لندن نیز در این نشست می‌گوید، باید برای همۀ اقشار افغانستان فرصت داده شود تا برای صلح کار کنند. به گفتۀ او، کسانی که منافع‌شان را در افغانستان می‌بینند، صلح‌باور اند.

از سوی دیگر، رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی می‌گوید، ضمایم توافق‌نامه‌یی که میان آمریکا و طالبان امضا شده، جمهوریت را در موقف باخت قرار داده است. به گفتۀ او، فاصله میان مردم و حکومت بیش‌تر از هر زمانی افزایش یافته است.

این سیاست‌گران می‌گویند، شورای عالی مصالحۀ ملی و حکومت آن‌گونه که نیاز است در مورد گفت‌وگوهای صلح اطلاع‌رسانی نکرده‌اند که این کار جفا در حق مردم است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: