برخی از چهره‌های رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان با حضور در مراسم دهمین سال‌یاد کشته‌شدن عبدالرحمان سیدخیلی، فرمانده پیشین پولیس ولایت کندز، در مرکز ولایت پروان از آن‌چه ناروشن‌بودن گفت‌وگوهای صلح می‌دانند، انتقاد می‌کنند.

محمدیونس قانونی، عضو رهبری حزب جمعیت اسلامی امروز (چهارشنبه، بیستم حوت/اسفند) در این مراسم می‌گوید، صلح تعریف‌نشدۀ ناروشن و موقتی افغانستان را با یک جنگ جدید روبه‌رو خواهد کرد.

آقای قانونی با آن‌که تأکید می‌کند روند صلح را کورکورانه نه؛ بل‌که دقیق دنبال می‌کند، در پیوند به نامۀ اخیر وزیر خارجۀ آمریکا و طرح این کشور در مورد گفت‌وگوهای صلح می‌گوید، یک هیأت فنی متشکل از حقوق‌دانان و چهره‌های کارفهم را موظف کرده‌اند تا به گونۀ دقیق این طرح را بررسی کرده، بخش‌های مثبت آن را تقویت و بخش‌های منفی آن را اصلاح کند.

این عضو برجستۀ جمعیت اسلامی با تأکید بر این‌که در گفت‌وگوهای صلح برعلاوۀ جمهوریت و طالبان ضلع مردم افغانستان نیز ایجاد شود، تصریح می‌کند که سیاست‌گران هرچند در تعاملات درونی دچار تفاوت دیدگاه باشند، اما در بحث گفت‌وگوهای صلح دارای نظر و طرح واحد خواهند بود.

صلاح‌الدین ربانی، رئیس حزب جمعیت اسلامی نیز در این برنامه تأکید می‌کند که بی‌نتیجه‌بودن یک‌سال گذشتۀ گفت‌وگوهای صلح، حقانیت این حزب را در پیوند به کارشیوۀ گفت‌وگوهای صلح در قطر ثابت کرده است.

آقای ربانی می‌گوید که جمعیت اسلامی بدون ذوق‌زده‌گی طرح پیشنهادشدۀ آمریکا را مطالعۀ دقیق کرده و در روشنایی نتایج آن، موضع خویش را اعلام خواهد کرد.

به گفتۀ رئیس حزب جمعیت اسلامی، صلح با طالبان همانند صلح دو خانواده نیست؛ بل‌که صلح در یک کشور است و جمعیت اسلامی به عنوان تنها جریان سیاسی در منازعه با طالبان خواستار ساختار چندجانبه در گفت‌وگوهای صلح است که جنگ افغانستان را برای همیشه پایان دهد.

چهره‌های سیاسی حاضر در دهمین سال‌یاد کشته‌شدن عبدالرحمان سیدخیلی می‌گویند، حکومت کنونی که در دفاع از جمهوری برخواسته است، نماینده‌گی از تمام مردم افغانستان نمی‌کند و نیاز است تا حوزۀ مقاومت به نیابت از مردم افغانستان در گفت‌وگوهای صلح دخیل شود.

موضع‌گیری‌های اخیر سیاست‌گران در برابر گفت‌وگوهای صلح افغانستان با طالبان پس از آن بالا گرفت که وزیر خارجۀ آمریکا با فرستادن نامۀ رسمی به محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور و نام‌گرفتن از حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین، عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی و عبدالرب رسول سیاف، از چهره‌های جهادی خواستار سرعت‌بخشیدن به روند صلح افغانستان شده است.

عبدالرحمان سیدخیلی، فرمانده پیشین پولیس کندز و از فرماندهان منسوب به جمعیت اسلامی، ۱۰ سال پیش در یک حملۀ انتحاری در مرکز این ولایت کشته شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: