محمدیونس قانونی، معاون نخست رئیس‌جمهور پیشین امروز (پنج‌شنبه، چهاردهم حوت/اسفند) در مراسمی که به مناسبت بیست‌وششمین سال‌گرد مرگ عبدالعلی مزاری، رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی افغانستان برگزار شده بود، می‌گوید، یکی از آرمان‌های عبدالعلی مزاری از رهبران جهادی این بود که مشکلات افغانستان باید از راه گفت‌وگو حل شود.

آقای قانونی در مورد روند جاری صلح می‌گوید، برنامۀ جدیدی که به منظور ادامه و تسریع روند صلح ارایه شده است، شاید عملی شود. او تأکید می‌کند که گفت‌وگوهای صلح نباید تنها میان نماینده‌گان دولت و طالبان ادامه داشته باشد؛ بل‌که مردم نیز در این روند باید شرکت داشته باشند.

آقای قانونی می‌افزاید، به منظور تسریع روند صلح شاید نقشه‌یی ایجاد شود که براساس آن اجماع ملی و منطقه‌یی به‌وجود بیاید.

محمدمحقق، مشاور ارشد رئیس‌جمهور در امور امنیتی در کنار یادآوری از مبارزات و کارکردهای عبدالعلی مزاری می‌گوید، طالبان از برخی افراد خواسته‌اند تا به آنان بیعت کنند که به گفتۀ او، چنین چیزی برای کسی قابل پذیرش نیست.

او می‌گوید، برخی افراد به هر قیمتی روی آمدن صلح تأکید می‌کنند، به این معنا که دولت افغانستان باید از تمام ارزش‌هایش بگذرد و تسلیم طرف مقابل شود که چنین چیزی ناممکن است.

محمدسرور دانش، معاون دوم رئیس‌جمهور نیز در این مراسم می‌گوید که حکومت به صلح متعهد است؛ اما طرح صلح نباید در غیاب دولت افغانستان مطرح شود.

شماری از چهره‌های سیاسی و مقام‌های دولتی در مراسم بیست‌وششمین سال‌گرد مرگ عبدالعلی مزاری، رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی افغانستان

عبدالعلی مزاری، رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی، ۲۶ سال پیش توسط طالبان کشته شد. همه‌ساله مراسم سال‌گرد مرگ او در کابل برگزار می‌شود. در این مراسم، از کارکردها و مبارزات آقای مزاری تقدیر می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: