ساعاتی پس از ادعای طالبان مبنی بر تصرف پنجشیر، احمد مسعود، فرمانده جبهۀ مقاومت ملی در یک پیام صوتی به مردم افغانستان فراخوان داده است که مقاومت عمومی‌شان را علیه طالبان آغاز کنند.

احمد مسعود در این پیامش گفته است هر کسی و به هر شکلی که می‌تواند قیام کند، جبهۀ مقاومت ملی از آن پشتی‌بانی می‌کند. او نیز در توییترش نوشته است که در پنجشیر حضور دارد و مقاومتش ادامه خواهد داشت.

به ‌گفتۀ فرمانده جبهۀ مقاومت ملی، کسانی که اگر مبارزۀ مسلحانه می‌توانند، جبهۀ مقاومت در کنارشان خواهد بود و کسانی هم اگر می‌توانند از راه اعتراضات مدنی در برابر طالبان مبارزه کنند، این جبهه صدای‌شان می‌شود.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

احمد مسعود در این پیام خود تأکید کرده است حملۀ روز گذشتۀ طالبان بر پنجشیر نشان داد که «نیروهای بی‌گانه» از گذشته‌های دور در کنار طالبان حضور داشته و دارند. مسعود اتفاقات کنونی را تصویر کوچکی از آیندۀ افغانستان عنوان کرده است که به‌ گفتۀ او، بی‌گانه‌گان می‌خواهند از طریق مزدوران و نماینده‌گان‌شان پیاده کنند.

به ‌گفتۀ او، مردم افغانستان امروز می‌بینند که دوست واقعی افغانستان کدام کشورها اند. ظاهراً اشارۀ او در این پیام به پاکستان بوده است که براساس برخی گزارش‌ها بر مواضع جبهۀ مقاومت ملی در پنجشیر حمله‌های هوایی انجام داده است.

احمد مسعود خطاب به جامعۀ جهانی گفته است که «به طالبان فرصت غلط سیاسی ایجاد کردند، طالبان با استفاده از این فرصت هم جرأت سیاسی پیدا کردند و هم خواستند که به جهان نشان بدهند که تغییر کرده‌اند.» اما به‌ گفتۀ مسعود، طالبان نه‌تنها که تغییر نکرده؛ بل ظالم‌تر، افراطی‌تر و متعصب‌تر از گذشته شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

احمد مسعود در بخشی از پیام خود خطاب به کسانی که در صفوف طالبان حضور دارند، گفته است که از فرصت کنونی برای جبران اشتباهات گذشتۀ‌شان استفاده کنند. «امیدواریم که با درک درست از اوضاع و شناخت دقیق از دشمن، بیش‌تر از این مرتکب اشتباه نشوید.»

آقای مسعود در ادامه افزوده است که به‌زودی سخنگوی جدید جبهۀ مقاومت ملی معرفی می‌شود و «شهادت و فشار بر جغرافیا» به هیچ وجه از همت‌شان برای مبارزه نمی‌کاهد: «به مبارزه تا پیروزی و آزادی افغانستان ادامه می‌دهیم.»

این در حالی‌ست که صبح امروز طالبان ادعا کردند کامل پنجشیر را تصرف کرد‌ه‌اند. پس از رسانه‌یی‌شدن این ادعای طالبان، جبهۀ مقاومت ملی سقوط پنجشیر را رد کرد. حمله‌های شدید طالبان برای تصرف پنجشیر از حدود یک هفته پیش آغاز شده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: