روز گذشته رسانه‌های پاکستانی گزارش دادند که فیض حمید، رئیس سازمان استخبارات نظامی پاکستان یا آی‌اس‌آی به دعوت طالبان عازم کابل شده و قرار است با مقام‌های طالبان دیدار کند.

آگاهان امور سیاسی دلیل آمدن رئیس سازمان استخبارات نظامی پاکستان را افزایش اختلافات درونی میان رهبران طالبان عنوان می‌کنند و می‌گویند که عمیق بودن این تنش‌ها سبب شده است که پاکستان برای حل آن وارد عمل شود.

سیدباقر محسنی، آگاه امور سیاسی می‌گوید، دلیل تأخیر در اعلام دولت از سوی طالبان، نشاندهندۀ اختلافات جدی و عمیق درونی است و سفر اخیر این مقام اطلاعاتی پاکستان این دیدگاه را تقویت می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

به باور آگاهان، از آن جایی‌که طالبان نتوانسته‌اند تنش‌های میان خودی را حل کنند، برای پایان دادن به این اختلافات، نیاز به میانجی دارند.

اکرم عارفی، دیگر آگاه امور سیاسی می‌گوید، سفر رئیس استخبارات پاکستان برای مهار این اختلاف‌ها خیلی تأثیرگذار است و هیچ قدرت و نیروی دیگری غیر از پاکستان نمی‌تواند این اختلافات را کنترل کند.

با این حال، طالبان می‌گویند که سفر رئیس آی‌اس‌آی به کابل برای ادامۀ همکاری‌ها میان دو کشور انجام شده و دو طرف برای ایجاد روابط در زمینه‌های مختلف گفت‌وگو می‌کنند.

انعام‌الله سمنگانی، عضو کمیسیون فرهنگی طالبان می‌گوید که همکاری‌ها برای فعال‌سازی پروازهای غیرنظامی میدان هوایی کابل و حل مشکلات در مرزهای دو کشور از مباحث مورد گفت‌وگو میان دو طرف است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

حدود سه هفته از تسلط طالبان بر کشور می‌گذرد و باوجود این‌که شیرمحمد عباس استانکزی، معاون دفتر سیاسی طالبان در قطر روز چهارشنبۀ هفتۀ گذشته اعلام کرد که تا دو روز دیگر حکومت جدید اعلام می‌شود، اما این وعده تاکنون تحقق نیافته و حکومت تازه اعلام نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: