عطامحمد نور، رئیس اجرایی جمعیت اسلامی افغانستان خطاب به طالبان می‌گوید که اگر دست از کشتار بر ندارند، ناگزیر خواهد شد در برابر آنان سلاح بردارد. او با اشاره به گفت‌وگوهای صلح در دوحه، از طالبان می‌خواهد که به گونۀ واقعی صلح کنند و دست از کشتار بکشند.

آقای نور این سخنان را امروز (جمعه، ۱۶ عقرب/آبان) در مراسم یادبود از سیزدهمین سال‌روز جان باختن سید مصطفی کاظمی، عضو پیشین مجلس نماینده‌گان در کابل بیان کرد.

او به طالبان می‌گوید: «نمی‌شود که شما کشته بروید و ما بگوییم که صلح خدشه‌‌دار نشود و سر خود را خم بگیریم و گردن ما پایین باشد و شمشیر شما بریده برود.» صلح به عذر نمی‌شود.

رئیس اجرایی جمعیت اسلامی افغانستان هم‌چنان هشدار می‌دهد که اگر مجبور شود بار دیگر مانند گذشته با گروه طالبان خواهد جنگید و می‌افزاید که اگر گفت‌وگوهای صلح به نتیجه نرسد، نیاز است تا مقاومت دوم شکل گیرد.

او می‌گوید، طالبان اعتماد به نفس کاذب دارند و فکر می‌کنند که همه را شکست داده است و فاتحانه وارد افغانستان می‌شوند.

آقای نور می‌گوید، اگر طالبان صلح واقعی بخواهند، مردم افغانستان به گونۀ واقعی صلح می‌خواهند و این گروه را به عنوان یک واقعیت به رسمیت می‌شناسند.

عطامحمد نور، هرچند می‌گوید که گفت‌وگوهای صلح تاکنون نتیجه خوب نداده، اما می‌افزاید که گفت‌وگوها زمانی کامیاب خواهد شد که همه طرح‌ها و برنامه‌ها توحید شود.

رئیس اجرایی جمعیت اسلامی افغانستان در بخشی از سخنانش می‌گوید که دولت باید اصلاحات واقعی را اعمال کند. او می‌گوید، حامی دولت است و نمی‌خواهد پایه‌های آن را لرزان سازد، اما می‌افزاید که دولت خود می‌خواهد پایه‌هایش را لرزان کند، زیرا کتله‌های بزرگ مردمی را با خود ندارد. او تأکید می‌کند که بزرگان افغانستان باید در تصمیم‌گیری‌ها نقش داشته باشند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: