حوالی ساعت ۱۲:۴۰ دقیقۀ پس از چاشت امروز انفجاری در داخل مسجد «سه دکان» در شمال روضۀ مزارشریف رخ داد. گفته شده که این مسجد مربوط شیعیان است.

منابع تٲیید کرده‌اند که در نتیجۀ این انفجار تاکنون بیش از ۳۰ تن کشته شده و بیش از ۸۰ زخمی نیز به شفاخانۀ حوزوی مزارشریف انتقال شده‌اند.

این انفجار واکنش‌های بسیاری را در داخل و خارج از کشور در پی داشته است. سمیرا حمیدی، مسئول بخش افغانستان در سازمان عفو بین‌الملل، در واکنش به این حمله گفته است که کشتار غیرنظامیان، به‌ویژه هزاره‌ها نیاز به اقدامات دارد، نه محکومیت.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او در توییترش نوشته است: «به اقدام فوری جامعۀ بین‌المللی نیاز داریم تا بی‌کفایتی امارت اسلامی در ناتوانی در محافظت از مردم را جدی بررسی کنیم.»

مسئول بخش افغانستان در سازمان عفو بین‌الملل تأکید کرده است که کشتار غیرنظامیان افغانستان، به‌ویژه هزاره‌‌ها باید متوقف شود. او هم‌چنان حمله‌هایی چون حمله به مسجدی در مزارشریف را «نسل‌کُشی» هزاره‌ها خوانده و خواستار پایان‌دادن به آن شده است.

هیٲت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، نیز حمله‌های امروز را محکوم کرده است. این نهاد در توییترش نوشته است که حمله‌های اخیر علیه غیرنظامیان نشان‌دهندۀ یک روند نگران‌کننده در افغانستان است. یوناما افزوده است که این حمله‌ها باید فوراً پایان یابد و عاملان آن باید پاسخ‌گو باشند.

ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژۀ سازمان ملل متحد برای افغانستان، با تقبیح‌کردن حمله بر مسجد شیعیان در مزارشریف گفته است که جامعۀ هزاره بار دیگر قربانی داد. او خواهان توقف فوری حمله‌های هدف‌مند و سیستماتیک به مکتب‌ها و مسجدها و هم‌چنان تحقیقات فوری و پاسخ‌گو قراردادن عاملان این حمله شده است.

در همین حال، مقام‌های برخی از کشورها نیز حمله بر غیرنظامیان را محکوم کرده‌اند. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجهٔ ایران، هدف قراردادن نمازگزاران روزه‌دار، به‌ویژه کشته و مجروح‌شدن ده‌ها تن از مردم بی‌گناه در انفجار در شهر مزارشریف را منزجرکننده و مایۀ نگرانی خوانده است.

شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، نیز این حمله را محکوم کرده و گفته است کسانی که این «اقدام فجیع خشونت‌آمیز» را در ماه رمضان مرتکب شده‌اند، دشمنان افغانستان و اسلام هستند.

افزون بر این، شماری از چهره‌های سیاسی در داخل کشور نیز این حمله را محکوم کرده‌اند. حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان، در توییترش این انفجار را تقبیح کرده و آن را یک عمل تروریستى و جنایت ضد بشری که در تضاد با تمام اصول و ارزش‌های انسانی و اسلامی قرار دارد، خوانده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، با محکوم‌کردن حمله‌های امروز گفته این کار حلقاتی‌ست که به گفتهٔ او، با جامعۀ افغانی هیچ ارتباطی ندارد.
مجاهد در توییترش تٲکید کرده است که به‌زودی عاملان این جنایت‌ها گرفتار و به کیفر اعمال شوم‌شان رسانده می‌شوند.

مسئولیت حمله بر مسجد سه دکان در مزارشریف را گروه دولت اسلامی یا داعش برعهده گرفته و ادعا کرده که بیش از ۱۰۰ تن را به قتل رسانده‌ است.

این در حالی‌ست که امروز ولایت‌های کابل، ننگرهار و کندز نیز گواه انفجارهایی بوده‌ و در پی آن شماری کشته و زخمی شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: