سه انفجار پی‌هم امروز در غرب کابل، واکنش‌های گستردۀ ملی و بین‌المللی را به‌دنبال داشته است. دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، امروز با پخش خبرنامه‌یی به انفجارهای پی‌هم در غرب کابل واکنش نشان داده و آن را محکوم کرده است. این نهاد خواهان به عدالت‌کشانیده‌شدن عاملان این روی‌داد شده است.

یوناما نوشته است: «یوناما حملۀ وحشت‌ناک امروز بر دو مکتب در کابل را محکوم می‌‌کند. کسانی که مسئول این جرم هستند و مکاتب و اطفال را هدف قرار می‌دهند، باید به عدالت کشانیده شوند. دیبرا لاینز، نمایندۀ خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان، مراتب هم‌دردی عمیق خویش را به خانواده‌های قربانیان ابراز می‌دارد و برای زخمیان، صحت‌مندی عاجل آرزو می‌کند.»

رامیز الاکبروف، هماهنگ‌کنندۀ امور بشردوستانۀ سازمان ملل متحد برای افغانستان، هم انفجارهای امروز را هولناک خوانده و آن ‌را به‌شدت محکوم کرده است. او گفته است که «خشونت در مکتب‌ها یا اطراف آن هرگز قابل قبول نیست.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این مقام سازمان ملل متحد در بیانیۀ خود افزوده است که برای مردم افغانستان که ۴۰ سال جنگ را تجربه کرده‌اند، مکتب‌ها باید پناهگاه‌های امن و مکان‌هایی باشند که کودکان بتوانند در آن بیاموزند و شکوفا شوند. او تأکید کرده است که حمله‌ها علیه غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی، از جمله مکتب‌ها، خلاف قوانین بین‌المللی بشردوستانه است.

در همین حال، ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژۀ سازمان ملل متحد برای بررسی وضعیت حقوق بشر در افغانستان، نیز این حمله را محکوم کرده و خواستار پاسخ‌گویی عاملان آن شده است. او در توییترش نوشته است: «من حملۀ امروز بر غرب کابل که یک بار دیگر دانش‌آموزان مکتب هزاره را مورد هدف قرار داده است و در نتیجۀ آن ده‌ها تن کشته و زخمی شده‌اند را محکوم می‌کنم. من به خانوادۀ کشته‌شده‌گان تسلیت می‌گویم و خواستار تحقیق و پاسخ‌گویی مرتکبان آن هستم.

برخی از سفارت‌خانه‌ها از جمله سفارت‌‌های آمریکا و ایران در کابل، انفجارهای امروز را محکوم کرده‌‌اند. یان مک‌کری، کاردار سفارت آمریکا برای افغانستان، در توییترش از حمله به مرکزهای آموزشی ابراز تأسف کرده و گفته است که «همۀ افغان‌ها باید بتوانند با خیال راحت و بدون ترس تحصیلات خود را دنبال کنند.»

سفارت ایران در کابل نیز در توییترش نوشته است: «سفارت ایران در کابل وقوع حادثۀ تروریستی در منطقۀ غرب کابل که منجر به کشته و زخمی‌شدن تعداد زیادی از مردم مسلمان و روزه‌دار افغانستان خصوصاً دانش‌آموزان مظلوم و بی‌گناه شد را محکوم کرده، برای قربانیان این حادثه غفران الهی و برای بازمانده‌گان صبر از درگاه خداوند مسالت می‌نماید.»

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجۀ ایران، هم در پیامی در توییترش حملۀ هراس‌افگنانۀ امروز در غرب کابل را محکوم کرده و از مسئولان امارت اسلامی خواسته است که عاملان این روی‌داد را شناسایی و مجازات کنند.

همین‌‌گونه شورای مهاجران ناروی در بیانیه‌یی گفته که افغانستان یکی از کشنده‌ترین و چالش‌برانگیزترین کشورها برای آموزش کودکان بوده است. این شورا افزوده که ناامنی، حمله‌های مستقیم، فقر و تعلیق اخیر مکتب‌های دخترانه، حقوق اولیۀ هزاران دانش‌آموز را سلب کرده است.

در داخل کشور هم برخی چهره‌های ‌سیاسی و افراد سرشناس به انفجارهای امروز واکنش نشان داده‌اند. حامد کرزی، حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان، این حمله‌ها را «جنایت ضد بشری» خوانده و آن‌ را به شدیدترین الفاظ تقبیح کرده است. آقای کرزی این حمله‌ها را دشمنی آشکار با علم و دانش و هراس از نسل تعلیم‌یافتۀ کشور دانسته است.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی دولت پیشین، نیز وقوع انفجارها در غرب کابل را محکوم کرده است. آقای عبدالله در فیس‌بوکش نوشته است که «این کشتار قساوت‌بار کار دشمنان صلح و ترقی افغانستان است.»

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، نیز در پیامی انفجارهای امروز در غرب کابل را نسل‌کشی‌‌ و مصداق جنایت علیه بشریت خوانده است.

حوالی ساعت ۱۰ پیش از چاشت امروز، سه انفجار پی‌هم در غرب شهر کابل آرامش این بخشی از شهر را به‌هم زد و آرزوهای زنده را زیر خاک برد. دو انفجار در نزدیکی مکتب «عبدالرحیم شهید»، از مربوطات حوزۀ هژدهم امنیتی شهر کابل و انفجار سومی نیز در آموزش‌گاه «ممتاز» رخ داد.

منابع به شماری از رسانه‌ها گفته که در پی این سه انفجار دست‌کم ۳۰ تن که بیش‌تر آنان دانش‌آموزان بوده، کشته شده‌اند. اما جاوید هژیر، سخنگوی وزارت صحت عامه، به سلام‌وطندار می‌گوید که تاکنون ۵ کشته و ۲۰ زخمی از این انفجارها به شفاخانه‌های کابل منتقل شده‌اند.

گواهان روی‌داد تلفات این انفجارها را بیش‌تر از آمار رسمی می‌دانند. خالد زدران، سخنگوی فرماندهی امنیۀ کابل، اما به سلام‌وطندار می‌گوید که براساس معلومات نخستین، در این انفجارها ۶ تن کشته و ۱۱ تن زخمی شده‌اند.

شماری از گواهان روی‌داد به سلام‌وطندار می‌گویند که این انفجارها در هنگام رخصتی دانش‌آموزان رخ داده‌اند و تلفات بسیاری نیز به هم‌راه داشته است. در این انفجارها خانه‌های اطراف محل روی‌داد نیز آسیب دیده است.

نسرین، یک تن از گواهان روی‌داد، می‌گوید: «در خانه نشسته بودم که بسیار یک انفجار شدید شد، دروازۀ کوچه را باز کردم که مرده‌ها افتیده بود، تمام کوچه را خون گرفته بود.»

شعیب، یک تن دیگر از گواهان روی‌داد، نیز می‌گوید: «زخمی‌ها را انتقال می‌دادند، در پیش دروازۀ ما یک چند نفر افتیده بودند، تایم رخصتی شاگردهای مکتب بود، مادر جانم در پیش شیشه‌نما نشسته بوده، پایش آسیب دیده، همه‌گی بسیار وضعیت وخیم داشتند، شیشه‌های خانه ما آسیب دیده است.»

معارف، یک تن از دانش‌آموزان مکتب عبدالرحیم شهید که در محل روی‌داد حضور داشته است، می‌گوید که دو تن از هم‌صنفانش زخمی و کشته شده‌اند. او می‌افزاید: «انفجار شد، من خودم پیش‌تر بودم، دو هم‌صنفی‌ام از من عقب‌تر بودند. صدا بلند شد، خودم دویدم یکیش شهید شد و دیگرش زخمی شده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

مسئولیت انفجارهای امروز در غرب کابل را هنوز فرد یا گروهی برعهده نگرفته است. این در حالی‌ست که مسئولان امارت اسلامی هم‌واره از تأمین امنیت کامل در سراسر کشور سخن گفته‌اند.

غرب کابل از مکان‌هایی‌ست که بارها مورد حمله‌های بزرگ انتحاری و انفجاری قرار گرفته است. پیش از این نیز، مرکزهای آموزشی در این بخشی از پایتخت هدف حمله‌های انتحاری قرار گرفته و تلفاتی بسیاری در پی داشته‌ است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: