هم‌زمان با تصرف بزرگ‌‌شهرهای کشور توسط طالبان و احتمال توافق دولت با این گروه برای برقراری آتش‌بس، امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری می‌گوید که در هیچ شرایطی و در برابر هیچ امتیازی، حاضر به معامله با طالبان نیست.

معاون نخست ریاست‌جمهوری این گفته‌ها را امروز در یادداشتی در فیس‌بوک خود نوشته است. او گفته است: «برای‌تان اطمینان می‌دهم که تحت هیچ شرایطی–زیر هیچ عنوانی–در برابر هیچ امتیازی–به‌خاطر هیچ مصلحتی، سلطۀ طالب را بالای مردم افغانستان نمی‌پذیرم و به هیچ معامله‌یی که طالب شرایط آن را دیکته و تحمیل کند، تن در نمی‌دهم. به هیچ معامله‌یی که اسمش صلح و ماهیتش تسلیمی باشد، تن در نمی‌دهم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

امرالله صالح نوشته که از جای‌گاه معاونت ریاست‌جمهوری خود استفاده کرده است و برای تغییر وضعیت استفاده می‌کند و تأکید کرده که طالبان شکست می‌خورند. او افزوده است: «به خداوند قسم یاد می‌کنم – به راه پُرشکوه رهبرم قسم یاد می‌کنم که میراثش را لکه دار نمی‌سازم. او گفته بود اگر به اندازۀ کلاهش زمین باقی‌مانده باشد، مقاومت می‌کند. نیاز نیست برنامه‌هایم را علنی بیان کنم.»معاون نخست ریاست‌جمهوری با اشاره به حمله‌های طالبان و تصرف برخی از بزرگ‌شهرها از سوی این گروه، گفته است که بحث مدیریت و رهبری در قدمه‌های مختلف قابل مکث است و باید اصلاح شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که طالبان از روز گذشته به این‌سو دست‌کم مرکزهای پنج ولایت را تصرف کرده‌اند. منابع به سلام‌وطندار می‌گویند که طالبان از روز گذشته به این‌سو شهرهای هرات، قلعۀنو و فیروزکوه در حوزۀ غرب، لشکرگاه در جنوب‌غرب و شهر کندهار در حوزۀ جنوب کشور را تصرف کرده‌اند. به گفتۀ منابع، بیش‌تر این شهرها بدون درگیری به تصرف طالبان درآمده یا هم واگذار شده است.

طالبان از روز گذشته به این‌سو دست‌کم مرکزهای پنج ولایت را تصرف کرده‌اند.

با این حال، طالبان گفته‌اند که از تاریخ ۱۵ اسد/مرداد به این‌سو ۱۵ شهر کشور را تصرف کرده‌اند. شهرهای زرنج و لشکرگاه در جنوب‌غرب، هرات، فراه، قلعۀنو و فیروزکوه در غرب، کندهار در جنوب، غزنی در جنوب‌شرق، فیض‌آباد، تالقان، کندز و پلخمری در شمال‌شرق، ایبک، سرپل و شبرغان در حوزۀ شمال کشور، از شهرهایی‌اند که تاکنون به‌ تصرف طالبان درآمده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: