یک منبع که نخواست هویتش فاش شود، به سلام‌وطندار می‌گوید که پس از پسر و دختر طاهر یولداش، حالا عروس طاهر یولداش با چندین خانوادۀ اوزبیکستانی به‌خاطر سربازگیری برای طالبان وارد ولسوالی‌های درزاب و قوش‌تپۀ جوزجان شده است.

به گفتۀ منبع، شمار این خانواده‌های اوزبیکستانی هم‌اکنون به ۱۰ خانواده می‌رسد و آنان به تازه‌گی از فاریاب وارد این ولایت شده‌اند.

در همین حال، عبدالغنی نظامی، فرمانده لوای دوم قول‌اردوی ۲۰۹ شاهین در جوزجان به سلام‌وطندار می‌گوید، ترسی از سربازگیری زنان اوزبیکستانی ندارند و در برابر هر گروهی که برای برهم‌زدن نظم و آرامش مردم عمل کند، می‌ایستند.

به گفتۀ فرمانده لوای دوم قول‌اردوی ۲۰۹ شاهین در جوزجان، زنان اوزبیکستانی شکست اعضای خانوادۀ خود را دیده‌اند و با این حرکت بار دیگر شکست می‌خورند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این حال، شماری از فرماندهان مارشال عبدالرشید دوستم در جوزجان نیز می‌گویند که طالبان برای جنگ از میان مردم سربازگیری می‌کنند و برای آن‌ها از ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ افغانی پرداخت می‌شود.عبدالصمد رحمانی، از فرماندهان مارشال عبدالرشید دوستم اما دربارۀ حضور و نبرد طالبان در جوزجان می‌گوید که این گروه برای سربازگیری خود روی‌کردی تازه اختیار کرده‌اند، «عصرها به خانه‌های مردم قوش‌تپه و درزاب می‌روند و برای فردای آن‌روز به مردان خانواده دستور رفتن به میدان جنگ را می‌دهند.»

به گفتۀ عبدالصمد رحمانی، هم‌اکنون با ادامۀ این وضعیت جوانان بسیاری تن به مهاجرت‌های نامنظم داده و جوزجان را به قصد سفر به اروپا ترک کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

طالبان هنوز در این باره چیزی نگفته‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: