ده‌ها زن در شهر شبرغان، مرکز جوزجان، علیه طالبان سلاح برداشته و بسیج شده‌اند. آنان می‌گویند که برای دفاع از جوزجان، از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند. به گفتۀ زنان جوزجانی، «دفاع از وطن، مردم و منافع ملی کشور، تعلق به مرد و زن ندارد و باید همه بسیج شوند.»

راضیه، از زنان جوزجانی که فرماندهی و سوق ادارۀ ده‌ها زن این ولایت را دارد، می‌گوید که سلاح را به‌منظور دفاع از کشور و پشتی‌بانی از مردم برداشته‌اند. راضیه می‌افزاید، در وضعیت کنونی که جمهوریت، جای‌گاه نیروهای امنیتی، شرف و عزت مردم در خطر است، وارد میدان مبارزه شده‌اند و علیه طالبان دوشادوش نیروهای امنیتی می‌جنگند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

راضیه می‌گوید: «شهادت در راه وطن، عزت و سربلندی است و افغانستان در شرایط کنونی به یک بسیج ملی و هم‌دیگرپذیری، نیاز جدی دارد.»

با این حال، محمدهاشم رئیس، والی جوزجان می‌گوید که زنان بسیاری در این ولایت به‌دلیل تأمین امنیت و دفاع از مردم سلاح برداشته و علیه طالبان بسیج شده‌اند. به گفتۀ والی جوزجان، عقب‌نشینی برای باشنده‌گان این ولایت عیب است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

در همین حال، شماری از فعالان مدنی جوزجان می‌گویند، در وضعیت کنونی که حاکمیت و جمهوریت در خطر است، باید تمام اقشار جامعه علیه طالبان بسیج شوند. به گفتۀ آنان، هم‌اکنون صدها تن از باشنده‌گان جوزجان علاقه‌مندانه به سنگرهای نبرد رفته‌اند، علیه طالبان می‌رزمند و صفوف نیروهای امنیتی را تقویت می‌کنند.

از سویی هم، ذبیح‌الله مجاهد، از سخنگویان طالبان می‌گوید که دولت در جوزجان از موقف زنان و مردم عام استفاده می‌کند؛ در حالی که به گفتۀ مجاهد، افراد این گروه به زنان و مردم عام کاری ندارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: