به‌دنبال حمله‌های طالبان بر پاسگاه‌های امنیتی در درۀ غوربند ولایت پروان و سقوط درۀ نمک‌آب ولسوالی شینواری این دره به‌دست طالبان، مقام‌های دولتی از بسیج و فرستادن نیروهای خودی و بومی در پشتی‌بانی از نیروهای امنیتی در درۀ غوربند خبر می‌دهند.

فضل‌الدین عیار، والی پروان به سلام‌وطندار می‌گوید که سران جهادی، میررحمان رحمانی، رئیس مجلس نماینده‌گان و نماینده‌گان مردم در شورای ملی و شورای ولایتی، نیروهای خودی را برای دفاع از نظام و پشتی‌بانی از نیروهای امنیتی، در درۀ غوربند بسیج کرده‌اند.

آوازه‌ها برای بسیج نیروهای خودی در پشتی‌بانی از نیروهای امنیتی پس از آن اوج گرفت که عبدالظاهر سالنگی، نمایندۀ مردم پروان در مجلس نماینده‌گان، از برخی ساحات خطوط نبرد در درۀ غوربند بازدید کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

آقای سالنگی می‌گوید که پس از برگشت از جبهه و در تبانی با مسئولان ادارۀ محلی پروان مصمم شد تا به‌منظور روحیه‌دهی به نیروهای امنیتی، نیروهای بومی را در کنار آنان بسیج کنند.

عبدالظاهر سالنگی، نمایندۀ مردم پروان در مجلس نماینده‌گان، از برخی ساحات خطوط نبرد در درۀ غوربند بازدید کرد.

عبدالظاهر سالنگی می‌افزاید: «فیصله بر این شد که باید ما در کنار نیروهای امنیتی پروان حرکت خودجوش را سازمان‌دهی بکنیم که خوش‌بختانه یک جمع قوت‌ها ام‌شب غوربند رفتند و از طرف مجاهدین، مقاومت‌گران و کسانی که علاقه دارند این وطن پای‌مال دشمنان مردم افغانستان نشود، این حرکت مردمی تداوم پیدا می‌کند و اگر خداوند بخواهد، ما جلو حملات دشمن را می‌گیریم.»

با این‌همه، آگاهان امور به این باور اند که پشت‌کردن و حتی بازداشت سران نیروهای خودی و بومی هنگامی که دولت در آسایش قرار دارد و استفاده از این نیروها توسط دولت زمانی که نظام در پرتگاه سقوط قرار می‌گیرد، پرسش‌برانگیز است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

عبدالواحد عایل شب‌روز، آگاه امور به این باور است که روی‌کردها با نیروهای بومی و خودی برخوردهای مقطعی‌ست و پس از برگشت به حالت عادی، نیروهای بومی هیچ جایی در نظام نخواهند داشت.

این در حالی‌ست که طالبان با آغاز روند بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان حمله‌های‌شان را بر نیروهای امنیتی شدت بخشیده‌ و حدود ۵۰ ولسوالی را تصرف کرده‌اند.

ظاهراً ادارۀ محلی پروان برای جلوگیری از سقوط واحدهای اداری‌اش به‌دست طالبان، به نیروهای بومی و مقاومتی‌های ضد طالب رو آورده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: