دامنۀ ناامنی‌ها‌ در شهر شبرغان، مرکز جوزجان تا اندازه‌یی گسترش یافته است که صدای شلیک گلوله‌ها در برخی موارد آرامش شهر را برهم می‌زند.

محمدهاشم رئیس، والی جوزجان به سلام‌وطندار می‌گوید که طالبان از هیچ‌گونه ظلم و ستمی علیه مردم در مناطق زیر ادارۀشان دریغ نمی‌کنند و هم‌واره چشم به آب‌ونان مردم دارند. به گفتۀ والی جوزجان، طالبان روزانه ده‌ها خانواده را بدون امکانات غذایی کوچ اجباری می‌دهند و فرآورده‌های کشاورزی‌شان را به تاراج می‌برند.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

والی جوزجان می‌افزاید که طالبان کشت‌زارها و خانه‌های مردم را نیز در روستاهای شهر شبرغان تخریب و بر مردم قیودات سخت‌گیرانه‌یی وضع کرده‌اند. محمدهاشم رئیس تأکید می‌کند که خانواده‌ها در فصل برداشت فرآورده‌های زراعتی، با دستِ خالی به مناطق امن پناه می‌برند.

محمدهاشم رئیس، والی جوزجان

در همین حال، شماری از خانواده‌ها که از مناطق زیر ادارۀ طالبان کوچ اجباری کرده‌اند، می‌گویند که وضعیت در روستاهای اطراف شهر شبرغان با حضور طالبان به وخامت کشیده است. به گفتۀ آنان، طالبان با یورش بر روستاها، تمامی امکانات غذایی مردم را به تاراج می‌برند و افرادی که مخالفت کنند را مجازات می‌کنند.

این خانواده‌ها می‌افزایند که طالبان از خانه‌ها و باغ‌های مردم به‌جای سنگر کار می‌گیرند و مردم را مجبور به پرداخت پول نقد و مهمانی‌های اجباری می‌کنند.

والی جوزجان می‌گوید که طالبان روزانه ده‌ها خانواده را بدون امکانات غذایی کوچ اجباری می‌دهند و فرآورده‌های کشاورزی‌شان را به تاراج می‌برند.

طالبان‌ هنوز در این باره چیزی نگفته‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که جنگ تا دروازه‌های شهر شبرغان رسیده و تاکنون عملیاک‌ پاک‌سازی‌که بتواند جلو گسترش ناامنی‌ها در جوزجان را بگیرد، راه‌انداری نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: