شماری از اعضای شورای ولایتی جوزجان می‌گویند که وضعیت در مرکز و ولسوالی‌های این ولایت در اثر گرسنه‌گی، خشک‌سالی و گسترش ناامنی‌ها نگران‌کننده است.

حفیظ‌الله ندرت، عضو شورای ولایتی جوزجان می‌گوید که خشک‌سالی ام‌سال باشنده‌گان این ولایت را به گونۀ جدی تهدید می‌کند. به گفتۀ او، اگر کمک‌ها به موقع انجام نشود، جوزجان با فاجعۀ انسانی روبه‌رو خواهد شد.

این عضو شورای ولایتی جوزجان می‌افزاید که ۹۸ درصد باشنده‌گان این ولایت را خشک‌سالی و گرسنه‌گی تهدید می‌کند. «۹۸ درصد مردم در ولایت جوزجان با خشک‌سالی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. ام‌سال نه از حکومت مرکزی کمک شده و نه از جایی دیگری، مردم از گرسنه‌گی داد می‌زنند، مردم‌هایی داریم که بی‌شام خواب می‌کنند و در شکم‌های‌شان سنگ بسته می‌کنند.»در همین حال، شفیق‌الله تلاش، سرپرست ریاست زراعت، آبیاری و مالداری جوزجان نیز می‌گوید که ام‌سال خشک‌سالی به گونۀ جدی باشنده‌گان این ولایت را تهدید می‌کند. به گفتۀ او، ام‌سال در حاصلات گندم آبی ۷۰ درصد، در حاصلات گندم للمی ۱۰۰ درصد، خربوزه و تربوز ۳۰ درصد، شفتالو ۲۰ درصد و در حاصلات انگور ۱۰ درصد کاهش به‌میان آمده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

غلام‌فاروق، یکی از کشاورزان جوزجانی دلیل کاهش حاصلات را نبود آب، سردی هوا در آغاز فصل بهار و گرمی بی‌پیشینه در ماه‌های جوزا و سرطان می‌خواند. این کشاورز جوزجانی می‌افزاید که ام‌سال با هزینۀ ۶۰۰ هزار افغانی خربوزه، تربوز و گندم کشت کرده بود؛ اما به‌دلیل کم‌آبی و خشک‌سالی سخت زیان‌مند شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

غلام‌فاروق می‌افزاید: «در زمین‌ها دوا و کود کیمیاوی برای افزایش حاصلات استفاده کردیم تا حاصل خوب بدهد، اما هوا بسیار گرم آمد، کشت‌زارهای خربوزه و تربوز را از بین برد و پس از گرمی کرم‌ها خربوزه و تربوز را از بین برد، خرج ما ۶۰۰ هزار افغانی شده بود، اما حال ۲۰۰ هزار اففانی را هم تکمیل نمی‌کند.»

اما مسئولان محلی جوزجان می‌گویند که برنامه‌هایی را با هم‌کاری حکومت مرکزی و نهادهای امدادرسان به هدف کمک و مبارزه با روی‌دادهای طبیعی روی‌دست دارند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: