Asset 1SWN

۱۳ میلیون تن در افغانستان با کم‌بود مواد غذایی روبه‌رو اند

372828_795

فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت‌های هلال‌ احمر اعلام کرده‌اند که یک‌سوم جمعیت افغانستان در سال جاری میلادی به دلیل خشک‌سالی با کم‌بود مواد غذایی روبه‌رو خواهند بود. این نهادها خواهان اقدامات فوری برای پیش‌گیری از بحران ناشی از خشک‌سالی و گرسنه‌گی در افغانستان شده‌اند.

در اعلامیه‌یی که امروز (سه‌شنبه، سی‌و‌یکم حمل/فروردین) فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت‌های هلال‌ احمر پخش کرده‌اند، آمده که خشک‌سالی و بحران غذایی، از بدترین مشکلات دهه‌های اخیر افغانستان بوده است و ۱۳.۱ میلیون تن بر بنیاد آخرین آمارها با کم‌بود مواد غذایی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

بر بنیاد اعلامیه، این بحران حاد امنیت غذایی، مشکلات اجتماعی و اقتصادی را که میلیون‌ها تن در افغانستان به دلیل همه‌گیری کرونا با آن روبه‌رو بودند، در هم‌ می‌آمیزد.

نیلاب مبارز، سرپرست جمعیت هلال‌ احمر افغانستان گفته که نگران وخیم‌ترشدن تأثیرات خشک‌سالی در بسیاری از مناطق، کم‌بود فرآورده‌های غذایی و فعالیت‌های اقتصادی فلج‌شده و سرانجام کاهش درآمد اساسی مردم است. هلال احمر گفته که با صدور درخواست کمک اضطراری برای پشتی‌بانی از هلال‌ احمر افغانستان اقدام کرده است تا برای ۲۱۰ تن در ده ولایت مواد غذایی تهیه کند.

پیش‌بینی شده است که در سال ۲۰۲۱ فرآورده‌های گندم افغانستان حدود ۲۷ درصد کاهش می‌یابد. فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت‌های هلال‌ احمر خواستار اقدام فوری برای کمک به شهروندان افغانستان شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام