مسئولان محلی هرات از خشک‌سالی و کاهش میزان بارنده‌گی در سال جاری خورشیدی هشدار می‌دهند.

بشیراحمد احمدی، سرپرست و معاون مسلکی ادارۀ زراعت هرات می‌گوید که در سال ۱۳۹۸ بیش از ۲۰۰ ملی‌متر باران در هرات باریده بود؛ اما در زمستان ۱۳۹۹ خورشیدی ۶۹ ملی‌متر باران باریده است. به گفتۀ آقای احمدی، با کاهش ۱۳۱ ملی‌متر بارنده‌گی در ۳ ماه گذشته نسبت به سال پار آن،‌ ام‌سال خشک‌سالی خواهد بود.

آقای احمدی می‌افزاید، در ولایت هرات بیش از ۲۰۰ هزار هکتار زمین زیر کشت گندم للمی، نخود و برخی دیگر اقلام زراعتی قرار دارد که به دلیل کاهش بارش باران در زمستان سال گذشته، بیش‌تر این فرآورده‌های کشاورزی از بین رفته است. معاون مسلکی ادارۀ زراعت هرات نیز می‌گوید که تلاش می‌شود مقدار کم‌بود آب زراعتی از آب بند سلما جبران شود.

شماری از کشاورزان هرات نیز از کاهش میزان بارنده‌گی در زمستان گذشته و کم‌بود آب در این ولایت نگران‌اند. آنان می‌گویند که به دلیل میزان اندک بارنده‌گی‌، کشت‌زارهای‌شان فرسوده شده و بیش‌‌تر فرآورده‌های‌شان در حال از بین‌رفتن است. این کشاورزان هراتی می‌افزایند که گونه‌های غله‌ها و گندم را کاشته‌اند و به دلیل نباریدن باران، از بین رفته است.

در همین حال، سیدعبدالوحید قتالی، والی هرات می‌گوید که حکومت طرحی را به منظور تغییر شیوۀ کشاورزی از وابسته‌گی به بارنده‌گی‌های موسومی روی‌دست دارد. به گفتۀ والی هرات، با به‌کارگیری از این شیوه‌های کشاورزی، میزان وابسته‌گی به آب باران کاهش خواهد یافت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: