مسئولان وزارت صحت ‌عامه از گسترش اومیکرون، گونۀ جدید ویروس کرونا در کشور ابراز نگرانی می‌کنند. جاوید هژیر، سخنگوی این وزارت به سلام‌وطندار می‌گوید، با آن‌‌که تجهیزات لازم برای تشخیص اومیکرون در افغانستان موجود نیست، اما نظر به نشانه‌های/علایمی که در مرکزهای صحی ثبت شده، اومیکرون به‌شدت در حال افزایش است.

سخنگوی وزارت صحت ‌عامه می‌افزاید، با آن‌که این وزارت از سازمان صحی جهان درخواست‌های مکرر داشته؛ اما این سازمان تاکنون به آنان کیت‌های تشخیص گونۀ اومیکرون ویروس کرونا را نفرستاده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌گوید: «این را هم انکار کرده نمی‌توانیم که اومیکرون، نوع جدید ویروس کرونا، به سرعت پخش می‌شود.» در همین حال، سخنگوی وزارت صحت عامه می‌گوید که از آغاز سال ۲۰۲۲، حدود ۱۱ هزار و ۴۰۵ تن به کرونا مبتلا شده و ۳ هزار و ۵۷۸ تن بهبود یافته‌اند.

به گفتۀ جاوید هژیر، آمار مرگ‌ومیر ناشی از کرونا افزایش یافته است و تنها در دو هفتۀ اخیر ۶۶ تن و از آغاز سال ۲۰۲۲ تاکنون، در مجموع ۱۱۵ تن در اثر ابتلا به این ویروس جان‌های‌شان را از دست داده‌اند.

او می‌گوید: «از آغاز جنوری آمار فوتی‌ها در اثر کرونا بیش‌تر شده است. هفتۀ اول ۹ فوتی، هفتۀ دوم ۸ فوتی، هفتۀ سوم ۱۲ فوتی، هفتۀ چهارم ۲۰ فوتی، هفتۀ پنجم ۲۸ فوتی و هفته‌یی که جریان دارد، از آغاز این هفته حدود ۳۸ تن فوتی داشتیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با این حال، پزشکان رعایت فاصلۀ اجتماعی، استفاده از ماسک و شستن مکرر دست‌ها را برای مبتلانشدن به اومیکرون توصیه می‌کنند. قاسم ستور، یکی از پزشکان، به سلام‌وطندار چنین می‌گوید: «اومیکرون از گونه‌های قبلی کرونا ساری‌تر است. اعضای مختلف بدن را می‌تواند تحت تأثیر قرار دهد. در قدم نخست شش‌ها و بعد از آن سیستم معافیتی بدن را آسیب می‌رساند. استفاده از ماسک و واکسین بیش‌تر سبب کاهش این بیماری می‌شود.»

با این همه، مسئولان وزارت صحت عامه می‌گویند که تمایل مردم به دریافت واکسن کرونا نیز بیش‌تر شده است. براساس آمار این وزارت، روزانه تا ۱۱ هزار تن در سراسر کشور برای دریافت واکسن کرونا به مرکزهای صحی مراجعه می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: