شماری از باشندگان ساحه‌ی پامیر ولسوالی واخان ولایت بدخشان، می‌گویند که ۲۱ تن به شمول کودکان در نتیجه‌ی ابتلا به گونه‌ای بیماری تنفسی در این ساحه در جریان یک ماه گذشته، جان باخته اند و به گفته‌ی آنان، با رسیدن دارو و تیم‌های صحی، وضعیت به حالت عادی برگشته است.

آن‌ها می‌‌افزایند که نشانه‌های این بیماری که شبه کرونا گفته شده، تب و جان‌درد است. به گفته‌ی آن‌ها، یک مرکز صحی در این ساحه وجود دارد؛ اما به دلیل فاصله‌ی بیش از حد غژدی‌ها و محل بودباش ساکنان پامیر، بسنده نیست.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

از سویی هم، مسئولان صحی بدخشان، می‌‌گویند که یک تیم صحی را برای شناسایی و جلوگیری از گسترش بیش‌تر این بیماری به ساحه‌ی پامیر و ولسوالی‌های یاوان و شهر بزرگ این ولایت فرستاده اند.

به گفته‌ی مسئولان، در نتیجه‌ی ابتلا به بیماری تنفسی شبه کرونا که از یک ماه به این سو در ساحه‌ی پامیر بزرگ ولسوالی واخان گسترش یافته است، ۱۷ تن از باشندگان محل جان باخته اند.

عتیق‌الله فیضی، رییس صحت عامه‌ی بدخشان، می‌گوید که در هم‌کاری مؤسسه‌ی خدمات صحی آقاخان یک تیم صحی را با مقداری دارو و وسایل صحی برای کنترل بیماری، از مسیر کشور تاجیکستان به ساحه اعزام کرده اند. او می‌‌افزاید که از گسترش این بیماری جلوگیری شده و وضعیت صحی باشندگان محل به حالت عادی برگشته است.

خلیل‌الرحمان ابراهیم‌خیل، مسئول مؤسسه‌ی خدمات صحی آقاخان در بدخشان، می‌گوید هنگامی که به آنان گزارش رسید، آنان دو موتر با مقداری دارو، کیت‌های اولیه، مواد لوژستیکی و پنج پزشک را از مسیر تاجیکستان به ساحه اعزام کردند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

به گفته‌ی او، این بیماری تنفسی شبه کرونا در روستاهای «زو، مزار، و واشکر» ولسوالی یاوان نیز گسترش یافته است که تیم‌های صحی را به ساحه اعزام کرده و تا کنون ۹۰۶ تن به شمول زنان و کودکان را توسط تیم‌های سیار درمان کرده اند و از گسترش بیش‌تر بیماری در این ولسوالی جلوگیری شده است.

مسئول مؤسسه‌ی خدمات صحی آقاخان در بدخشان، می‌افزاید که ۱۹۴ تن را در ولسوالی شهر بزرگ این ولایت نیز توسط تیم‌های سیار درمان کرده؛ اما دو تن از باشندگان محل در روستای «فرسنگ» این ولسوالی جان باخته اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: