به تازه‌گی گونۀ جدید ویروس کرونا که سرعت انتقال بالایی دارد، کشف شده است. سازمان صحی جهان گونۀ جدید این ویروس را «اومیکرون» نام نهاده و در جمع ویروس‌های نگران‌کننده جا داده است.

در حالی که هنوز معلومات دقیقی دربارۀ نشانه‌های اومیکرون روی‌دست نیست، اما پزشکان می‌گویند که این ویروس خطرناک‌تر از گونه‌های دیگر ویروس کروناست و بیش‌تر جوانان به آن مبتلا می‌شوند.

دکتر مصطفی می‌گوید، در حالی ‌که گسترش ویروس اومیکرون بیش‌تر است، احتمال دارد واکسن‌های قبلی ویروس کرونا در برابر اومیکرون کارایی نداشته باشد.

دکتر مصطفی می‌افزاید: «نوع جدید نسبت به انواع دیگر ویروس‌ها فرق دارد. تکثیر این ویروس خیلی زیاد است، در ظرف یک ثانیه از یک شخص به شخص دیگر انتقال می‌کند. دانش‌مندان نیز نگران‌اند؛ چون در ژنتیک این ویروس تغییرات زیادی دیده شده است و احتمال دارد با واکسن‌های قبلی ویروس کرونا کار نکند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

نخستین نمونۀ مثبت ویروس اومیکرون در آفریقای جنوبی ثبت شده و به‌دنبال آن در شمار بسیاری از کشورهای دیگر نیز در حال گسترش است. با این‌که هنوز موردی از این ویروس در افغانستان ثبت نشده است، اما بیم آن می‌رود که اومیکرون نیز همانند گونه‌های دیگر ویروس کرونا از کشورهای همسایه وارد افغانستان شود.

سرعت انتشار اومیکرون، گونۀ جدید ویروس کرونا بالاست

وزارت بهداشت ایران گفته که هرچند اومیکرون در ایران ثبت نشده؛ اما امکان ورود آن به این کشور زیاد است.

در همین حال، مسئولان صحی می‌گویند که اگر ویروس اومیکرون در ایران ثبت شود، احتمال ورود به‌دلیل رفت‌وآمد شهروندان افغانستان به این کشور نیز افزایش می‌یابد. زلمی رشتین، رئیس شفاخانۀ افغان_جاپان می‌گوید که گسترش ویروس اومیکرون در ایران، برای افغانستان نیز بحران‌ساز می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

به گفتۀ رئیس شفاخانۀ افغان_جاپان، این شفاخانه به‌عنوان تنها شفاخانۀ اختصاصی ویروس کرونا از وسایل و امکانات لازم برای تشخیص گونه‌های این ویروس برخوردار نیست.

برای مبتلانشدن به ویروس اومیکرون شستن دست‌ها، استفاده از ماسک و رعایت فاصلۀ اجتماعی، از سوی پزشکان توصیه شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: