مسئولان در شفاخانه‌ی افغان-چاپان در کابل، می‌گویند که در یک هفته‌ی گذشته شمار مبتلایان به بیماری کرونا در پایتخت ۳۰ درصد افزایش یافته است و هشت بیمار مبتلا به این بیماری نیز جان‌های شان را از دست داده اند.

شیرین‌آغا ناصری، مسئول بخش مراقبت‌های ویژه‌ی بیماران کرونا در این شفاخانه، به سلام‌وطندار می‌گوید: «متأسفانه آماری که نزد ما است، افزایش این بیماری را نشان می‌دهد. هم‌اکنون ۲۳ نفر داخل بستر داریم و در هفته‌ی گذشته هشت بیمار را بستری کردیم. تعداد بیماران مثبت ما نظر به اعراض و علایم همه‌ی این افراد مثبت است. نظر به تثبیت پی‌سی‌آر ۱۰ بیمار مثبت بوده است.»

به گفته‌ی مسئولان در شفاخانه‌ی افغان-چاپان در کابل، در یک هفته‌ی گذشته ۲۷۴ تن برای انجام آزمایش کرونا به این شفاخانه مراجعه کرده که بیش‌ترین شان زنان بوده اند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

از سویی هم، پزشکان بی‌توجهی شهروندان به بهداشت فردی و اجتماعی، تغییر فصل و تجمع در مکان‌های سربسته را، از علت‌های اصلی افزایش این بیماری عنوان می‌کنند.

عبدالخالق، پزشک در شفاخانه‌ی افغان-جاپان در کابل، می‌گوید: «ویروس‌ها در مکان‌های سربسته انتشار سریع دارند؛ به همین خاطر در مکان‌های سربسته و پرازدخام مردم باید متوجه باشند و در کنار این از ماسک استفاده کنند؛ چون این بیماری کشنده و ساری است.»

در سوی دیگر، شماری از بیماران مبتلا به کرونا که در شفاخانه‌ی افغان-جاپان بستری اند، می‌گویند که پس از چندین روز بیماری دوم‌دار و انجام چندین آزمایش مشخص شد که به کرونا مبتلا شده اند.

گل‌جان، باشنده‌ی شهر کابل، می‌گوید که هشت روز می‌شود به کرونا مبتلا شده است. او می‌افزاید: «نفسم بسیار تنگ می‌شد؛ خیلی نزد داکتر رفتم، خوب نشد. وقتی این‌ جا آمدم، مرا بستری کردند. وضعیتم خیلی خراب بود، حالا هم دایم آکسیجن/اکسیژن می‌گیرم.»

عبدالوحید، باشنده‌ی پنجشیر که ۲۳ سال دارد، می‌گوید که سه هفته پیش به کرونا مبتلا شده است. او می‌افزاید: «مشکلاتم همین نفس‌تنگی و سردردی و جان‌دردی شدید بود. به همین خاطر، به شفاخانه آمدم‌، وقتی معاینه کردند، نتیجه‌ی آزمایشم مثبت بود. هرچند حالا وضعیتم بهتر است؛ اما دایم آکسیجن می‌گیرم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

مسئولان در وزارت صحت عامه اما می‌گویند که از آغاز سال روان میلادی تا کنون، ۱۸ هزار و ۲۹۷ رویداد مثبت کرونا در کشور ثبت شده که از این میان، ۹۷ تن در اثر ابتلا به این بیماری جان باخته اند.

شرافت زمان امرخیل، سخن‌گوی این وزارت، به سلام‌وطندار می‌گوید: «در اوایل ۲۰۲۳ واقعات زیاد ثبت نشده است. در اپریل پنج هزار واقعه داشتیم، در می شش هزار واقعه و حالا این رقم زیاد کاهش یافته و در سپتمبر ۷ واقعه ثبت شده است.»

بر اساس آمار وزارت صحت عامه، از ۲۰۲۰ تا کنون ۲۲۵ هزار و ۳۸۷ رویداد مثبت کرونا در کشور ثبت شده و هفت هزار و ۹۴۴ تن در پی ابتلا به این بیماری جان داده اند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: