مسئولان در شفاخانه‌‌ی افغان_جاپان، از گسترش موج تازه‌ی ویروس کرونا در کشور، خبر می‌دهند و می‌گویند که در این دور، وضعیت مبتلایان که کودکان نیز شامل اند، وخیم‌تر است. شیرین‌آغا ناصری، مسئول بخش مراقبت‌های ویژه‌ی بیماران کووید۱۹ در شفاخانه‌ی افغان_جاپان، به سلام‌وطندار می‌گوید که روزانه تا حدود ۳ درصد مبتلایان در نتیجه‌ی این بیماری جان‌های شان را از دست می‌دهند. او می‌افزاید: «متأسفانه پس از عید آمار مبتلایان در شفاخانه بالا رفته است. روز گذشته حدود ۸۵ تن مراجعه کردند که از این میان، نتیجه‌ی ۲۲ مریض/بیمار مثبت بوده است. ۶۰ درصد مریض‌هایی اند که پیش از این هم مبتلا شده بودند و ۴۰ درصد مریض‌های جدید اند. روزانه حدود ۲ تا ۳ درصد وفیات داریم.»

از سویی هم، انعام‌الله رحمتی، سرطبیب در بخش مراقبت‌های ویژه‌ی بیماران کووید۱۹ در شفاخانه‌ی افغان_جاپان، از افزایش مبتلایان به موج تازه‌ی کرونا در این شفاخانه، خبر می‌دهد و از بیماران می‌خواهد که توصیه‌ها و اقدامات لازم برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری را در نظر بگیرند. آقای رحمتی، می‌افزاید: «سابق ۴ تا ۵ مریض بستری بودند و اکنون تقریباً ۱۰ تا ۱۲ بیمار بستری اند. توصیه‌ای که ما و وزارت صحت عامه یا دیگر نهادهای صحی به آنان می‌دهیم به ویژه کسانی که مریض اند یا سن شان زیاد است، به جاهای مزدحم نروند و واکسین حتمی است که بگیرند.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، شماری از بیماران مبتلا به کرونا که در شفاخانه‌ی افغان_جاپان بستری اند، نیز می‌گویند که وضعیت شان نسبت به دوره‌های پیش که به این بیماری مبتلا شده بودند، وخیم‌تر است. رحمت‌خان که ۱۰ روز می‌شود در بخش مراقبت‌های ویژه در این شفاخانه بستری است، از نشانه‌های ابتلا به کرونا، می‌گوید: «خودم از اول نفهمیدم. به شفاخانه‌ی جمهوریت رفتم، معاینه کرد و سپس مرا به این جا فرستادند. مشکلم این بود که خیلی سرفه و درد شکم داشتم و سرم حمله‌ی قلبی هم آمد.»

موج تازه‌ی کرونا در حالی در افغانستان، اوج گرفته که نه تنها جوانان و بزرگ‌سالان؛ بل کودکان نیز از ابتلا به این بیماری در امان نمانده اند. مریم، کودکی ۱۲ ساله که به این ویروس مبتلا شده و در شفاخانه‌ی افغان_جاپان بستری است، می‌گوید: «۲۰ روز می‌شود که به این جا آمده‌ام، سرفه و گلودردی داشتم. اکنون کمی خوب شده‌ام؛ اما سرفه‌ام خوب نشده است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

این در حالی است که مسئولان در وزارت صحت عامه، با هشدار از افزایش موج تازه‌ی ویروس کرونا، می‌گویند که تنها در جریان چهار ماه اخیر ۲۰۲۳، ماهانه تا سه هزار فرد مبتلا به کرونا را ثبت کرده اند. شرافت زمان امرخیل، سخن‌گوی این وزارت، می‌گوید: «در این سه یا چهار ماه اخیر سال ۲۰۲۳ آمار بالا رفته است. ارقامی که فعلاً نزد ما موجود است، نسبت به سال ۲۰۲۲ هرچند واقعات کم است؛ اما بر اساس آمار ماهانه، ماه گذشته ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ واقعه داشتیم.»

مسئولان در حالی از افزایش مبتلایان به موج تازه‌ی کرونا خبر می‌دهند که صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، به تازگی با پخش گزارشی از تطبیق واکسین ضد کرونا برای هفت میلیون تن در افغانستان، خبر داده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: