مسئولان صحی سرپل می‌گویند که براساس فیصلۀ سازمان صحی جهان، در نخست افرادی بالای ۵۰ سال از واکسن کرونا مستفید می‌شدند، بعدها با تولید بیش‌تر واکسن، به افرادی بالای ۱۸ سال تطبیق می‌شد و اکنون به افرادی زیر ۱۸ سال نیز تطبیق می‌شود.

به گفتۀ آنان، مقدار کافی واکسن کرونا در افغانستان وجود ندارد و به همین دلیل به افرادی زیر ۱۸ سال در کشور هنوز تطبیق نشده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

دکتر کامران زاهد، سرپرست ریاست صحت عامۀ سرپل، می‌گوید: «واکسن ضرورت بشر است. نظر به معافیتی که واکسن می‌دهد، متأسفانه که واکسن کرونا به افرادی زیر ۱۸ سال در افغانستان تاکنون تطبیق نشده و واکسن نیامده است. هر زمانی که سازمان صحی جهان واکسن را خریداری کرد، به افغانستان وارد می‌کند و ما تطبیق می‌کنیم.»

در همین حال، دکتر عبدالشکور کریمی، مسئول بخش واکسن در مدیریت عمومی معافیت کتلوی ریاست صحت عامۀ سرپل، می‌گوید که تطبیق واکسن کرونا به هر گروه سنی از نگاه پزشکی مشکلی ایجاد نمی‌کند.

این همه در حالی‌ست که باشنده‌گان سرپل برای تطبیق واکسن کرونا به کودکان‌شان، نیز ابراز آماده‌گی می‌کنند.

نصرالله نبی‌زاده، باشندۀ سرپل، می‌گوید: «بلی. نظر به نیاز، هم مردان و هم زنان کسانی که سن‌شان ایجاب می‌کرد، شفاخانه رفتیم و واکسن کرونا را تطبیق کردیم. در ضمن خوب است از یک مرض کشنده، خطرناک و ساری که با یک واکسن جلوگیری می‌شود، هزار بار آماده‌ایم کودکان خود را واکسن کنیم و دیگر هم‌وطنان خود را می‌گویم که کودکان خود را نیز واکسن کنند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

شاداب، دیگر باشندۀ سرپل، نیز می‌گوید: «بلی، خودم واکسن کووید ۱۹ را دو بار دریافت کردم و هیچ عوارض جانبی را در وجود خود حس نکردم. اگر در آینده واکسن کرونا برای کودکان نیز تطبیق شود، بلی چرا نه حاضر هستیم تا به کودکان خود نیز تطبیق کنیم.»

گفتنی‌ست که براساس پلان وزارت صحت عامه تا پایان سال ۲۰۲۲، ۴۰ درصد نفوس کشور باید واکسن کرونا دریافت کنند. این وزارت در نظر دارد در قدم نخست واکسن کرونا را به افرادی بالای ۱۸ سال که آسیب‌پذیری بیش‌تری در برابر کرونا دارند، تطبیق کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: