شماری از مبتلایان بیماری کووید ۱۹ در کاپیسا می‌گویند با آن‌که یک بار یا دو بار این ویروس را سپری کرده‌اند؛ اما هنوز هم از ابتلای مجدد به آن رنج می‌برند.

محمدعیسی کوهستانی حدود هشت ماه می‌شود که از بیماری کووید ۱۹ بهبود یافته است، اما اکنون چهار روز می‌شود که دوباره به این بیماری مبتلا و در شفاخانۀ کووید ۱۹ این ولایت بستری شده است.

او می‌گوید که از اثرهای ناگوار کرونا رنج می‌برد. محمدعیسی می‌افزاید: «من مدت هشت ماه می‌شود که یک بار ویروس کرونا را شکست دادم و صحت‌یاب شدم، اما با گذشت هشت ماه دوباره به این ویروس مبتلا شدم و اکنون با مشکلاتی هم‌چو نفس‌تنگی، سرفه، سردردی، کمردردی، بی‌خوابی، کم‌اشتهایی، تب‌ و لرزه و درد پاها روبه‌روام و همه بدنم بی‌نهایت درد می‌کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

بس‌بی‌بی ۶۵ ساله که در اتاق دیگر این شفاخانه بستری‌ست، می‌گوید که یک سال پیش به کرونا مبتلا شده بود؛ اما اکنون دوباره نشانه‌های این بیماری در وجودش نمایان شده است.

او می‌افزاید: «ویروس کرونا مرا رهاکردنی نیست. یک سال پیش نیز به این بیماری مبتلا شده بودم و اکنون دوباره مصاب شده‌ام و اثرهای بدی بر من گذاشته است. هنگام گپ‌زدن گلویم بسته می‌شود، زیاد سرفه می‌کنم و سرم درد داشت؛ اما حالا وضعیتم کم‌کم رو به بهبود است.»

با این حال، مسئولان صحی در کاپیسا می‌گویند که دریافت واکسن کرونا بهترین راه برای پیش‌گیری از ابتلای دوباره به این ویروس است. عبدالمطلب حامد، مسئول شفاخانۀ کووید ۱۹ کاپیسا، می‌گوید که واکسن کرونا سیستم دفاعی بدن را در برابر این ویروس فعال نگه‌ می‌دارد، سبب تولید انتی‌بادی در وجود افراد می‌شود و نیز از شدت و گسترش ویروس جلوگیری می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او می‌افزاید: «افرادی که واکسن گرفته‌اند، کم‌تر در معرض خطر اند، آماری که در دست ماست، تاکنون ما شاهد مرگ بیمارانی که هم واکسن شده باشند و هم فوت نداریم؛ یعنی واکسن رول عمده و اساسی را در مهار بیماری و در جلوگیری از گسترش آن دارد.»

از سویی هم، عتیق‌الله محمدی، موظف در شفاخانۀ کووید ۱۹ کاپیسا می‌گوید که نشانه‌های مبتلایان موج‌های نخست و دوم این بیماری از هم متفاوت است. به گفتۀ او، نشانه‌های عمدۀ مبتلایان به کرونا در موج نخست بیش‌تر نفس‌تنگی، زکام و سرفه بود؛ اما در موج دوم این‌گونه نشانه‌ها کم‌تر دیده می‌شود.

براساس گفته‌های مسئولان ریاست صحت عامۀ کاپیسا، از آغاز گسترش کرونا در این ولایت تاکنون، ۴۷۶۱ تن به این ویروس مبتلا شده‌اند. از این میان، ۴۶۱۶ تن شفایاب شده‌ و ۸۸ تن جان باخته‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: