با گرم‌شدن هوا، مراجعه‌ی کودکان مبتلا به بیماری‌های فصلی به ویژه اسهال، در بخش اطفال شفاخانه‌ی حوزه‌ای ابوعلی سینای بلخی در شهر مزارشریف، مرکز بلخ، افزایش یافته است.

مسئول بخش اطفال شفاخانه‌ی حوزه‌ای ابوعلی سینای بلخی، به سلام‌وطندار می‌گوید که چهار کودک در ماه ثور و دو کودک دیگر در نیمه‌ی نخست ماه جوزا، در نتیجه‌ی ابتلا به اسهال در این ولایت جان باخته اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عبدالرئوف فروغ، مسئول بخش اطفال شفاخانه‌ی حوزه‌ای ابوعلی سینای بلخی، می‌افزاید که روزانه به گونه‌ی میانگین ۱۵۰ تا ۲۵۰ کودک مبتلا به اسهال برای درمان به این شفاخانه انتقال داده می‌شوند.

او می‌گوید: «در جریان ماه ثور از میان حدود یک هزار کودک مبتلا به اسهال که بستری شده بودند، چهار کودک جان باخته و همین قسم اکنون که شانزدهم جوزا است، دو کودک مبتلا به اسهال جان باخته اند.»

در همین حال، شماری از خانواده‌هایی که کودکان شان را برای درمان به شفاخانه آورده اند، با ابراز نگرانی از افزایش بیماری‌ اسهال در میان کودکان، از کم‌بود دارو و رسیدگی‌نکردن پزشکان به کودکان شان شکایت دارند. آنان، خواهان توجه جدی پزشکان برای مراقبت از کودکان بیمار اند.

عزت‌الله، یک تن از بیمار‌داران، می‌گوید: «در دواخانه/داروخانه که برویم، دوا/دارو نیست. فردی که پول دارد، می‌تواند از بیرون بخرد؛ آدمی که فقیر است و ندارد، از کجا کند؟ مجبور برود دست به گدایی بزند. دوم این که در هر بستر دو کودک بستری است.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

حکیم‌الله، یک تن دیگر از بیمار‌داران، نیز می‌گوید: «چهار روز است این جا مریض/بیمار دارم، تمام دوا را از بیرون می‌خرم. دواخانه و شفاخانه‌ که باید دوا بدهد، ندارد. من خودم پول هم ندارم، حالم خراب است.»

پزشکان، گرم‌شدن هوا، رعایت‌نشدن بهداشت کودکان از سوی مادران و استفاده از آب‌های آلوده را، از علت‌های اصلی مبتلاشدن کودکان به اسهال عنوان می‌کنند و از خانواده‌ها می‌خواهند که برای پیش‌گیری از مبتلاشدن کودکان شان به این بیماری، بهداشت را به گونه‌ی جدی رعایت کنند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: