بیماری «کولرا» یا «وبا» یکی از بیماری‌های حاد، ساری و فوق‌العاده انتانی در بخش صحت به‌شمار می‌رود. براساس گفته‌های پزشکان، اگر به این بیماری فوری رسیده‌گی نشود، احتمال دارد بیمار به‌دلیل ازدست‌دادن مایعات بدن تلف شود.

با این حال، مسئولان شفاخانۀ انتانی کابل به سلام‌وطندار می‌گویند که شمار روی‌دادهای مشکوک به بیماری «کولرا» در این شفاخانه نسبت به ماه گذشته سه برابر شده است.

فریدالله عمری، ترینر متخصص شفاخانۀ انتانی کابل، می‌گوید که در ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۰ بیمار مشکوک به «کولرا» به این شفاخانه مراجعه کرده‌اند؛ در حالی که ماه گذشته این رقم به بیش از ۳۰ تن ظرف ۲۴ ساعت می‌رسید. او می‌افزاید که از میان ۱۱۰ بیمار مشکوک به «کولرا»، آزمایش دو تن مثبت شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

مسئولان در شفاخانۀ انتانی کابل دلیل افزایش این‌گونه بیماری را افزایش گرما، مراعات‌نکردن حفظ‌الصحۀ شخصی و دست‌رسی‌نداشتن به آب صحی عنوان می‌کنند.

در همین حال، شماری از بیمارانی که به شفاخانۀ انتانی کابل مراجعه کرده‌اند، به سلام‌وطندار می‌گویند که در چند روز گذشته زیر مراقبت‌های جدی این شفاخانه قرار گرفته بودند و هم‌اکنون وضعیت‌شان رو به بهبود است.

از سویی هم، خبرگزاری دولتی باختر امروز در توییترش نوشته است که تنها در ولسوالی شهر صفای ولایت زابل ده‌ها تن به بیماری «کولرا» مبتلا شده‌اند. طبق گزارش‌های چند روز پسین این رسانه، پیش از این صدها تن دیگر در منطقه‌های شاه‌جوی و دایچوپان زابل نیز به این بیماری مبتلا شده بودند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این همه، مسئولان وزات صحت عامه به سلام‌وطندار می‌گویند که بالاتر از ۱۰۰ تن در ولایت‌های کندهار، هلمند و میدان‌وردک نیز به روی‌دادهای مشکوک به بیماری «کولرا» مبتلا شده‌اند.

شرافت زمان، سخنگوی وزارت صحت عامه، می‌گوید که تاکنون نزدیک به ۱۸ تن به‌دلیل اسهالات شدید یا بیماری «کولرا» جان‌ باخته‌اند. به گفتۀ او، تیم‌های صحی به محل رسیده و مبتلایان این بیماری را زیر درمان قرار داده‌اند.

بر بنیاد گفته‌های پزشکان، بیماری «کولرا» از جمله بیماری‌های خطرناکی‌ست که به‌دلیل نوشیدن آب‌ ناپاک به‌وجود می‌آید. نشانه‌های این بیماری اسهال و استفراغ شدید است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: