سازمان صحی جهان هشدار داده که روند رو به افزایش بیماری اسهال حاد یا «کولرا» در میان افراد آسیب‌دیده از زمین‌لرزه در پکتیکا و خوست مشاهده شده است.

از سوم تا دهم ماه جولای در مجموع ۴۶۴ مورد جدید ابتلا به این بیماری در ولسوالی‌های گیان، برمل و سپیری ولایت‌های پکتیکا و خوست مشخص شده است.

در این میان، ۸ مورد ابتلا در ولسوالی برمل و ۹ مورد در ولسوالی گیان مشاهده شده است و نمونه‌ها برای تشخیص و تأیید به آزمایش‌گاه قابل اطمینان منطقه‌یی فرستاده شده‌اند و تجزیه و تحلیل آزمایش‌گاهی جریان دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در ۲۲ ماه جون سال جاری زمین‌لرزۀ مرگ‌بار با قدرت ۵.۹ درجۀ ریشتر ولایت‌های جنوب‌شرقی خوست و پکتیکا را لرزاند که در نتیجۀ آن ۱۰۳۶ تن کشته و ۲ هزار و ۹۴۹ تن دیگر زخمی شدند.

به گفتۀ سازمان صحی جهان، با رسیدن فصل تابستان خطر ابتلا به بیماری‌های ساری مانند اسهال حاد یا «کولرا» و مالاریا به‌دلیل شرایط زنده‌گی نامناسب در جوامع آسیب‌دیده افزایش یافته است.

سازمان صحی جهان و دیگر نهادهای هم‌کار، مراقبت‌های صحی اولیه از جمله مراقبت سلامت روان و خدمات روانی اجتماعی را ارائه کرده‌اند. با این حال، ارائۀ خدمات روانی اجتماعی و سلامت روان در درازمدت دارای اهمیت است که از آن جمله می‌توان به استخدام کارمندان صحی زن اشاره کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با وجود تمام تلاش‌ها، بسیج سریع خدمات صحی توسط سازمان صحی جهان و دیگر نهادهای هم‌کار برای پاسخ‌گویی مناسب به نیازهای مورد نیاز افراد آسیب‌دیده و نجات جان آنان، به بودجۀ بیش‌تری نیاز است.

سازمان صحی جهان برای سه ماه مراقبت‌های صحی و تهیۀ تجهیزات طبی، توان‌بخشی و ارائۀ خدمات و مراقبت‌های صحی ضروری خواستار ۶ میلیون دالر بودجه شده است.

اتحادیۀ اروپا برای پشتی‌بانی از سازمان صحی جهان، یونیسف و سازمان پزشکان بدون مرز و پاسخ‌گویی به نیازمندی‌های زلزله‌زده‌گان یک محمولۀ ۳۶ تُنی کمک‌های بشردوستانه را که شامل تجهیزات طبی، دارو و اقلام امدادی می‌شود، به افغانستان ارسال کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: