مسئولان شفاخانۀ انتانی در کابل از افزایش بیماری کولرا خبر می‌دهند. آنان می‌گویند که شمار واقعات مشکوک به این بیماری در یک ماه گذشته دو برابر شده است.

بر بنیاد ارقام ثبت‌شده در این شفاخانه، تنها روز سه‌شنبه، سوم جوزا ۳۵ تن که ۱۷ تن آنان را زنان تشکیل می‌دهند، با علایم بیماری کولرا به شفاخانۀ انتانی مراجعه کرده‌اند؛ آماری که به گفتۀ مسئولان، ماه گذشته در یک روز به حدود ۲۰ واقعه می‌رسید.

فریدالله عمری، ترینر متخصص در شفاخانۀ انتانی، به سلام‌وطندار می‌گوید که شمار مراجعان مشکوک به بیماری کولرا در حال افزایش است و در صورت ادامۀ این وضعیت، آنان به کم‌بود امکانات برای تشخیص و درمان روبه‌رو خواهند شد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، بیماران مشکوک با علایم بیماری کولرا که به شفاخانۀ انتانی مراجعه کرده‌اند نیز از افزایش این بیماری در محل زنده‌گی‌شان می‌گویند. آنان تأکید می‌کنند که در شفاخانه با کم‌بود امکانات و دارو روبه‌رو اند.

میرآغا، یک تن از بیماران در شفاخانۀ انتانی، به سلام‌وطندار می‌گوید: «همین اواخر این بیماری زیاد شد، از همسایه‌ها احوال دارم خیلی‌ها به شفاخانه مراجعه کردند، بعضی‌ها فامیلی به این بیماری مبتلا شده‌اند.»

با این حال، مسئولان وزارت صحت عامه از ثبت ۵۲ هزار و ۳۹۷ واقعۀ مثبت کولرا از آغاز سال جاری میلادی تاکنون خبر می‌دهند که از این میان ۱۵ تن در اثر این بیماری جان باخته‌اند.

جاوید هژیر، سخنگوی وزارت صحت عامه، به سلام‌وطندار می‌گوید که بیش‌ترین آمار در ولایت‌های کابل، هلمند، هرات، کندهار و ننگرهار ثبت شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که در روزهای پسین گزارش‌هایی مبنی بر ابتلای صدها تن به بیماری شبیه با کولرا در برخی از ولایت‌های دیگر نیز پخش شده است.

کولرا بیماری ساری‌ست که از طریق آب و غذای ملوث به انسان منتقل  می‌شود. پزشکان آن را بیماری حاد و کشنده عنوان می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: