به‌دنبال ثبت موارد ابتلای بیماری جدید «قارچ سیاه» در ولایت‌های کابل و بغلان، مسئولان وزارت صحت کشور از ثبت سومین مورد این بیماری در ولایت سمنگان خبر می‌دهند.

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت امروز در یک نشست خبری در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت از افزایش تهدیدات ناشی از بیماری کووید ۱۹ ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید، بیماری قارچ سیاه یکی از این تهدیدهاست که بیماران کووید ۱۹ به آن مبتلا می‌شوند.

آقای مجروح می‌افزاید، این بیماری نزد کسانی دیده شده که سیستم ایمنی و دفاعی بدن‌شان در پی ابتلا به کرونا آسیب دیده و ضعیف شده است. «در افرادی پیدا می‌شود که بیماری ویروسی به‌صورت مداوم سیستم دفاعی آن‌ها را تحت حمله قرار بدهد و امروزه کووید ۱۹ بارزترین زمینه‌ساز ابتلا به قارچ سیاه است، مریضانی که سرطان  دارند، شکر دارند و یا امراض دیگر مزمن دارند که این‌ها سبب تضعیف سیستم دفاعی‌شان شده.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

وحید مجروح تأکید می‌کند که بیماری قارچ سیاه در نوعیت‌های مختلف، با سیاه‌شدن صورت، چشم‌ها و دماغ هم‌راه است و در شماری هم به مغز فرد مبتلا حمله می‌کند. نفس‌تنگی و ایجاد حفره‌ها و خون‌ریزی در شش‌ها نیز از دیگر نشانه‌های این بیماری‌ست و در نوع منتشرۀ آن تمام ارگان‌های بدن مبتلا می‌شود.

از سوی دیگر، مسئولان وزارت صحت از افزایش موارد مثبت کووید ۱۹ در کشور هشدار می‌دهند و می‌گویند که تهدیدات ناشی از این بیماری، پابرجا و در حال شدت‌گرفتن است.

قارچ سیاه بیماری ناشی از ضعف سیستم ایمنی و دفاعی بدن، پیش از این نیز در شماری از کشورهای دیگر در افراد مبتلا به کووید ۱۹ دیده شده است. بر بنیاد معلومات وزارت صحت، این بیماری از فرد مبتلا به فرد دیگر قابل انتقال نیست و احتمال مرگ‌ومیر در آن ۵۵ درصد است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: