وزارت صحت از ظرفیت تشخیص نوع دلتا یا هندی ویروس کرونا توسط متخصصان داخلی در آزمایشگاه‌های مرکزی کشور خبر می‌دهد. وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت امروز در یک نشست خبری در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت می‌گوید که هم‌اکنون ۵۵ تا ۶۰ درصد موارد مثبت کرونا، از نوع دلتای آن است.

به گفتۀ سرپرست وزارت صحت، از ۱۹ مورد مشکوک که در آزمایشگاه‌های مرکزی این وزارت آزمایش شده، ۱۱ نمونۀ آن نوع دلتا یا هندی و ۸ نمونۀ آن الفا یا نوع انگلیسی کرونا بوده است. وحید مجروح می‌افزاید که یکی از دلیل‌های وخامت اوضاع در کشور و افزایش مرگ‌ومیر، گسترش شدید نوع دلتای این ویروس است.

از سوی دیگر، سرپرست وزارت صحت از رعایت‌نکردن توصیه‌های صحی توسط شهروندان انتقاد می‌کند و می‌گوید که هوتل‌ها در برخی از ولایت‌ها باز است و شماری از میزبانان و مهمان‌های این هوتل‌ها، چند روز پس از مهمانی برای بستری‌شدن به شفاخانه‌ها مراجعه می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

آقای مجروح می‌افزاید که تأثیرات وضع قرنطینه و وضع محدودیت بر فعالیت برخی اصناف و بسته‌کردن دانشگاه‌ها و مکتب‌ها قابل لمس است؛ اما وضع محدودیت در شهرها درست مدیریت نشده است. او نیز می‌گوید، در صورتی که وضع قرنطینه درست مدیریت می‌شد، وضعیت بهتر از حالا می‌بود.

با این حال، وحید مجروح می‌گوید که وزارت صحت به‌خاطر بازگشایی مکتب‌ها و دانشگاه‌های خصوصی، زیر فشار اقشار مختلف جامعه قرار دارد. به گفتۀ او، روزانه ۵۰ درصد وقت‌شان برای قناعت‌دادن کسانی صرف می‌شود که بر وزارت صحت فشار وارد می‌کنند.وحید مجروح می‌افزاید: «گلایۀ من این است که اهتمامات وقایوی و کنترلی که ما پیشنهاد کرده بودیم، به گونۀ کامل تطبیق نشده است. در شماری از ولایت‌ها هوتل‌ها هنوز باز است. چراغ‌های بیرون هوتل خاموش است؛ ولی در داخل محفل جریان دارد. شماری از مهمان‌ها و میزبانان این مراسم بعد از مراسم به ما زنگ می‌زنند و می‌گویند که زمینۀ بسترشدن را برای‌شان مهیا کنیم.»

آقای مجروح در ادامه تأکید می‌کند که وزارت صحت مجبور است طرحی را برای تعیین سرنوشت مکتب‌ها و دانشگاه‌های خصوصی آماده کند. به‌ گفتۀ او، یک کمیتۀ ملی در چارچوب این وزارت امروز تشکیل می‌شود که در این زمینه کار کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

سرپرست وزارت صحت می‌گوید که این کمیته از امروز با مسئولان وزارت‌های معارف، تحصیلات عالی، ادارۀ عالی تعلیمات فنی و مسلکی و اتحادیه‌های مکتب‌ها و دانشگاه‌های خصوصی طرحی را برای بازگشایی مکتب‌ها و دانشگاه‌ها با رعایت حداقل احتمامات وقایوی تهیه می‌کنند. او نیز می‌گوید که قرار است واکسن کرونای نوع «جانسون و جانسون» از آمریکا به کابل برسد.

این در حالی‌ست که در شبانه‌روز گذشته ۵۶ بیمار کرونایی در کشور جان‌ داده و یک‌هزار و ۹۵ مبتلای جدید هم شناسایی شده‌‌اند. در همین مدت ۳۰۰ بیمار هم بهبود یافته‌اند.

با شناسایی موارد جدید، رقم مبتلایان به ۱۱۴ هزار و ۲۲۰ تن و رقم جان‌باخته‌گان نیز به ۴ هزار و ۶۵۰ تن رسیده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: