با آغاز دوبارۀ درس‌های حضوری مکتب‌ها و دانشگاه‌های کشور پس از چندین هفته قرنطینه به‌دلیل افزایش مبتلایان به کرونا، در شماری از ولایت‌ها به‌دلیل جنگ میان نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان طالبان مرکزهای آموزشی بسته مانده‌اند و دانش‌آموزان نمی‌توانند به درس‌های‌شان ادامه دهند.

مسئولان معارف و نهادهای تحصیلات عالی در این ولایت‌ها به سلام‌وطندار می‌گویند که مکتب‌ها و دانشگاه‌ها به‌دلیل ادامۀ جنگ در ولسوالی‌ها به‌روی دانش‌آموزان بسته است و از شماری از این مرکزها به‌عنوان سنگر استفاده می‌شود.

عبدالسمیع ابدیار، رئیس معارف تخار می‌گوید: «با تأسف که در بعضی نقاط هر دو طرف مکاتب را خط جنگ ساخته‌اند و از مکاتب به‌عنوان سنگر دفاع استفاده می‌کنند که این سخت نگران‌کننده است و این‌ها در بعضی جاها قرارگاه ساخته‌اند. بارها خواستیم، اما گوش شنوا وجود ندارد.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

سیداسماعیل مجاهد، رئیس معارف بغلان نیز می‌گوید: «ساحاتی که در مسیر جنگ است، این جاها توقف است و یک تعداد مکاتبی که در داخل شهر است، حضور کم‌رنگ است. طبعاً سنگر می‌باشد، حتی ادارات دولتی سنگر است.»

مسئولان نهادهای تحصیلی نیز با ابراز نگرانی از وضعیت جاری می‌گویند که به‌دلیل سنگرگیری نیروهای امنیتی در دانشگاه‌ها، دانش‌جویان نمی‌توانند به درس‌های‌شان ادامه دهند.

خیرالدین خیرخواه، رئیس دانشگاه تخار می‌گوید: «موجودیت پاسگاه‌های امنیتی یا هم سنگرگیری‌های نیروهای امنیتی در داخل پوهنتون/دانشگاه و هم‌چنان نزدیک‌بودن دشمن به این نیروها است، به این خاطر نمی‌توانیم جوانان ما که از جاهای دور می‌آیند، ادامه بدهیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

نجیبه آرین، سخنگوی وزارت معارف با تأیید بسته‌بودن مکتب‌ها در شماری از ولایت‌ها و استفاده از آن‌ها به‌عنوان سنگر از سوی طرف‌های جنگ، می‌گوید که بازشدن دوبارۀ این مکتب‌ها بسته‌گی به بهبود وضعیت امنیتی دارد.

مسئولان وزارت تحصیلات عالی در این باره چیزی نمی‌گویند، اما مسئولان وزارت دفاع استفاده از مکتب‌ها و دانشگاه‌ها را به‌عنوان سنگر از سوی نیروهای امنیتی رد می‌کند و می‌گوید، مرکزهایی که از سوی طالبان به‌عنوان سنگر استفاده می‌شد، پس گرفته شده است.

روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع می‌گوید: «کاملاً ما رد می‌کنیم که از سوی نیروهای امنیتی به‌عنوان سپر از اماکن مقدس، خانه‌های مردم تأسیسات عام‌المنفعه، مکاتب و پوهنتون‌ها استفاده نشده؛ بل‌که اگر دشمن بوده در آن ساحات به‌خاطر تخلیه و پاک‌سازی عملیات‌ها ما داشته‌ایم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در چند ماه پسین حمله‌های طالبان بر شماری از ولایت‌ها افزایش یافته است و درگیری‌ها برای تصرف ولسوالی‌ها میان نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان طالبان ادامه دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: