هیدر بار، معاون مدیر بخش زنان دیده‌بان حقوق بشر، در واکنش به ایجاد مدرسه‌های دینی از سوی امارت اسلامی گفته است که حکومت سرپرست نمی‌تواند برای بازگشایی مکتب‌های دخترانه موافقت کند، اما می‌تواند برای ایجاد بیش از چهار هزار مدرسه پول پیدا کند.

او شب گذشته در توییترش نوشته است: «هشت ماه پس از تعطیلی، آنان نمی‌توانند دربارۀ بازگشایی مکتب‌های متوسطۀ دخترانه توافق کنند؛ اما می‌توانند برای ایجاد ۴۲۴۴ مدرسۀ جدید پول پیدا کنند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

معاون مدیر بخش زنان دیده‌بان حقوق بشر افزوده است که امارت اسلامی در حالی تصمیم به ایجاد مدرسه‌های دینی دارد که ۹۵ درصد مردم افغانستان گرسنه هستند.

به تازه‌گی نورالله منیر، سرپرست وزارت معارف، روز گذشته در جریان سفری به ولایت لوگر گفته است که این وزارت در تمامی ولایت‌های کشور مدرسه‌های دینی ایجاد می‌کند.

سرپرست وزارت معارف در نشستی با کارمندان ریاست معارف لوگر افزوده است که در نظر دارند به سطح هر ولایت یک مدرسۀ بزرگ و به سطح ولسوالی‌ها از ۳ تا ۱۰ مدرسۀ دینی خُرد ایجاد کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این در حالی‌ست که بیش از هشت ماه می‌شود دروازه‌های مکتب‌های متوسطه و لیسه به‌روی دختران بالاتر از صنف ششم بسته است. هرچند وزارت معارف وعدۀ بازگشایی مکتب‌ها را در سوم ماه حمل داده بود؛ اما این تعهد عملی نشد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: