ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه یک روز پس از نشست مسکو دربارۀ افغانستان با نماینده‌گان امارت اسلامی و نماینده‌گان ده کشور منطقه، گفته که این کشور قرار است در آیندۀ نزدیک طالبان را از فهرست «گروه‌های تروریستی» خود بیرون کند.

روسیه در سال ۲۰۰۳ طالبان را «سازمان تروریستی» خواند. اما پیش از آن‌که طالبان قدرت را حدود دو ماه پیش در افغانستان به‌دست بگیرند، میزبان دو نشست گفت‌وگوهای صلح این کشور با حضور نماینده‌گان طالبان بود.

آقای پوتین هم‌چنان شب گذشته در یک سخن‌رانی در شهر سوچی روسیه گفته است، «برای اطمینان از این‌که روند ثبات بتواند با سرعت مورد نیاز پیش برود، البته که باید به افغانستان کمک کرد تا اقتصاد خود را بازیابی کند.»

رئیس‌جمهور روسیه تأکید کرده است که میلیاردها دالر سرمایۀ بسته‌شدۀ افغانستان را باید کشورهای غربی آزاد کنند تا شهروندان این کشور بتوانند به مشکلات اجتماعی و اقتصادی خود رسیده‌گی کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

ولادیمیر پوتین افزوده است که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا با بیرون‌کردن سربازانش از افغانستان کار درستی انجام داد. او اما گفته که مسئولیت آن‌چه در افغانستان اتفاق افتاد، متوجه کشورهای عضو ناتو و عمل‌کرد آن‌ها در بیست سال گذشته است.این در حالی‌ست که در نشست اخیر مسکو که چهارشنبۀ گذشته، بیست‌وهشتم میزان/مهر در این شهر برگزار شد، روسیه خواهان کمک‌های بشردوستانۀ جهانی به افغانستان شد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سرگئی لاوروف، وزیر خارجۀ روسیه در این نشست گفت که تلاش طالبان برای ثبات وضعیت در افغانستان را می‌ستاید، اما راه‌حل بلندمدت را در تشکیل یک دولت واقعاً فراگیر می‌بیند «که منافع همه گروه‌های قومی و سیاسی را نماینده‌گی کند.»

مولوی عبدالسلام حنفی، معاون دوم رئیس‌الوزرای امارت اسلامی در نشست مسکو گفت که آنان تلاش کردند دولت‌شان شامل تمام اقوام و اقشار باشد، اما روند اصلاحات در ساختار سیاسی آن‌ها ادامه دارد و این روند زمان‌گیر خواهد بود.

هم‌چنان ضمیر کابلوف، نمایندۀ ویژۀ روسیه در امور افغانستان دو روز پیش گفت که اگر طالبان خواستار به رسمیت شناخته‎‌شدن هستند، باید انتظارات جامعۀ جهانی در رابطه با حقوق بشر را رعایت کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: