دهها تن از زنان، فعالان مدنی و فعالان حقوق زنان پیش از چاشت امروز با راهاندازی یک راهپیمایی اعتراضی آن‌چه دخالت آشکار پاکستان در امور افغانستان می‌دانند، را محکوم کردند.

ساره سیرت، فعال حقوق زنان و از مشاوران پیشین وزارت امور زنان به سلام‌وطندار می‌گوید که این اعتراض‌ها به پشتی‌بانی از باشنده‌گان پنجشیر و به‌خاطر محکوم‌کردن دخالت‌های نظامی پاکستان در جنگ پنجشیر و قربانی‌شدن زنان و کودکان در این ولایت، به‌راه انداخته شده بود.

به گفتۀ بانو سیرت، نیروهای طالبان اما پس از آغاز این راهپیمایی با یورش بر راهپیمایان، این حرکت اعتراضی را مختل و زنان را از هم متفرق کردند. ساره سیرت می‌افزاید که طالبان توان شنود حرف‌ها و خواست‌های مدنی مردم را ندارند و از همین‌رو با توسل به زور و جنگ‌افزار، دهن آنان را بستند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، صفیه صدیقی (نام‌ مستعار)، از دیگر اعتراض‌کننده‌گان می‎‌گوید که طالبان پس از حضور نظامی در ساحه، معترضان را در یک خانۀ مسکونی تا بیش‌تر از یک ساعت زندانی و گوشی‌های برخی از آنان را نیز بررسی کردند یا هم با خود بردند.

روز گذشته نیز نیروهای طالبان در مرکز پروان روی‌کرد مشابهی با معترضان مرد داشتند. خواستیم در پیوند به این برخورد نیروهای طالبان دیدگاه مسئولان طالبان در کاپیسا را نیز داشته باشیم؛ اما موفق نشدیم.

هم‌زمان با این، طالبان روز گذشته با پخش اعلامیه‌یی گفتند از این‌که نیروهای این گروه نوع برخورد با معترضان را نمی‌دانند، از این‌رو شهروندان کشور بدون داشتن جواز از وزارت عدلیه از هرگونه اعتراض مدنی اجتناب کنند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

تظاهرات باشندهگان بلخ با شعار «مسلمانکُشی و برادرکُشی را متوقف کنید!» با دخالت نیروهای طالبان متفرق شد

از سویی هم، شماری از باشنده‌گان بلخ نیز امروز با شعار «مسلمان‌کُشی و برادرکُشی را متوقف کنید» و «حقوق خانم‌ها باید برای‌شان داده شود!» در جادۀ مسعود شهرمزارشریف، مرکز این ولایت دست به تظاهرات زدند که با خشونت نیروهای طالبان مواجه شد و معترضان متفرق و چهار تن آنان توسط این نیروها بازداشت شدند.

عبدالمتین، از معترضان می‌گوید که نیروهای طالبان اجازۀ استفاده از گوشی هم‌راه و دیگر وسایل ضبط تصویر و صدا را نمی‌دادند و معترضان را اذیت می‌کردند. او هم‌چنان از بازداشت شماری از معترضان می‌گوید که در این تظاهرات شرکت داشتند و از سرنوشت آنان تاکنون خبری نیست.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

با این حال، طالبان برای خبرنگاران نیز اجازۀ پوشش خبری از این تظاهرات را ندادند و دوربین‌ها و گوشی‌های هوش‌مند دو تن از آن‌ها را گرفتند. با تماس‌های پی‌هم موفق به دریافت دیدگاه مسئولان طالبان در بلخ نشدیم.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: