پس از فراخوان احمد مسعود، رهبر جبهۀ مقاومت ملی برای «قیام عمومی» علیه طالبان، صدها زن و مرد امروز در شهرهای مختلف از جمله کابل، هرات، مزارشریف و فیروزکوه به خیابان‌ها آمدند و شعار «آزادی، آزادی» سر دادند.

طالبان برای متفرق‌کردن این معترضان در کابل که به «دخالت پاکستان در امور افغانستان» هم اعتراض داشتند، شلیک‌‌های هوایی کردند.

براساس گزارش‌ها، صدها معترض زن و مرد امروز در برابر سفارت پاکستان در کابل تظاهرات کردند و شعار «مرگ بر پاکستان» سر دادند. گزارش‌هایی پخش شده است که نیروهای طالبان شماری از معترضان و خبر‌نگارانی را که این اعتراض‌ها را پوشش می‌دادند، بازداشت کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از جمله ظفر مومند، خبرنگار سلام‌وطندار که برای پوشش خبری اعتراض‌های امروز شهر کابل به محل روی‌داد رفته بود، از سوی نیروهای طالبان بازداشت و پس از بازجویی رها شد.

تلویزیون طلوع‌نیوز هم گزارش داده بود که تصویربردار این تلویزیون بازداشت و دوباره رها شده است.

این در حالی‌ست که سه روز پیش، جنرال فیض حمید، رئیس سازمان استخبارات پاکستان یا ای‌اس‌ای به کابل آمد. پخش تصاویری از او در حالی که در هُتل سرینا در کابل خنده بر چهره دارد و چای می‌نوشد، باعث خشم شمار زیادی از مردم افغانستان شد.

روز گذشته ساعاتی پس از آن‌که احمد مسعود از مردم خواست «قیام عمومی» به‌خاطر عزت و سربلندی افغانستان را برپا کنند، شماری از شهروندان کابل و مزارشریف در تاریکی شب از خانه‌های‌شان بیرون آمدند و شعار «مرگ بر پاکستان» و «الله اکبر» سر دادند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

از سویی هم، انجمن خبرنگاران آزاد افغانستان رفتار اخیر طالبان با خبرنگارانی را که برای پوشش اعتراض‌ها در کابل به ساحه رفته بودند، به شدت محکوم کرد.

در اعتراض‌های شهروندان که امروز دربارۀ مداخلۀ پاکستان در امور افغانستان و نیز پشتی‌بانی از جبهۀ مقاومت ملی راه‌اندازی شد، ۱۴ خبرنگار از سوی طالبان بازداشت شدند.

به گفتۀ این انجمن، خبرنگاران بازداشت‌شده که شامل خبرنگاران داخلی و خارجی بودند، در نتیجۀ تلاش کمیتۀ بررسی قضایای خبرنگاران و رسانه و اعضای کمیسیون فرهنگی طالبان از بند رها شده‌اند.

در اعلامیۀ انجمن خبرنگاران آزاد افغانسان از طالبان خواسته شده است که برای رفع این معضل و زمینه‌سازی بهتر برای پوشش این‌گونه روی‌دادها، راهکار مناسبی را برای جلوگیری از خشونت و نیز محافظت خبرنگاران روی‌دست گیرند.

گفتنی‌ست که این خبرنگاران هنگام تصویربرداری از اعتراض‌های مردمی، در شهر کابل بازداشت شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: