شب گذشته فهیم دشتی، سخنگوی جبهۀ مقاومت ملی و عبدالودود ذره، دست‌یار احمد مسعود در پنجشیر کشته شدند. با این حال، منابع از بمباران ولایت پنجشیر توسط پهپادهای پاکستانی خبر داده‌اند.

آگاهان سیاسی به این باور اند که فیض حمید، رئیس سازمان استخبارات پاکستان یا آی‌اس‌آی در ادارۀ نبرد میان جبهۀ مقاومت پنجشیر و طالبان در این ولایت نقش داشته و حضور نیروهای پاکستانی وضعیت جنگ در پنجشیر را تغییر داده است.

به گفتۀ آنان، طالبان به هواپیماهای پیش‌رفتۀ نظامی دست‌رسی ندارند و در بیش از یک هفتۀ گذشته از آغاز نبردها، آنان دستاورد چندانی نداشتند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

سیدباقر محسنی، آگاه سیاسی می‌گوید، «هیچ‌ نوع نیروی هوایی در اختیار طالبان قرار ندارد و در طول یک هفته حمله به پنجشیر شاهد بودیم که دستاورد چندانی نداشتند؛ ولی در یک شب اخیر با سهم‌گیری نیروهای متجاوز و اشغال‌گر پاکستان به حریم پنجشیر، وضع به نفع این گروه تغییر کرد.»

اکرم عارفی، دیگر آگاه سیاسی می‌گوید که حضور گستردۀ استخبارات پاکستان در میان طالبان، انکارناپذیر است و شواهد بسیاری در این زمینه وجود دارد.

طالبان حملۀ پهپادهای پاکستانی بر پنجشیر را تکذیب می‌کنند و می‌گویند که آمدن رئیس سازمان استخبارات پاکستان به کابل، برای گفت‌وگو در زمینۀ ادامۀ هم‌کاری‌ها میان دو طرف است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

فیض حمید، رئیس سازمان استخبارات پاکستان یا آی‌اس‌آی در کابل

پس از تصرف مرکز و ولایت‌های افغانستان از سوی طالبان، پنجشیر تنها ولایتی‌ست که به مقاومت در برابر طالبان ادامه داده است. با آن‌که ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان از تسلط کامل بر ولایت پنجشیر خبر می‌دهد، جبهۀ مقاومت ملی با تکذیب این خبر می‌گوید که نیروهای آنان در تمام موقعیت‌های استراتژیک حضور دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: