فهیم دشتی، سخنگوی جبهۀ مقاومت ملی و رئیس پیشین اتحادیۀ ملی خبرنگاران افغانستان، شب گذشته در پنجشیر، زادگاهش کشته شد. کشته‌شدن آقای دشتی که یکی از روزنامه‌نگاران شناخته‌شدۀ کشور نیز بود، واکنش‌‌های بسیاری از خبرنگاران، فعالان رسانه‌یی و سیاست‌گران را به هم‌راه داشته است.

احمد مسعود، رهبر جبهۀ مقاومت ملی، در واکنش به کشته‌شدن فهیم دشتی گفته است که او در راه کسب آزادی و مبارزه با جنگ کشته شد.

صدیق‌الله توحیدی، مسئول دادخواهی کمیتۀ مصونیت خبرنگاران افغان نوشته است، «رفیق جز چند قطره اشک چیز دیگر ندارم که بدرقۀ راهت کنم. افسوس که این سفر را تنها رفتی وداغ بردل ما بگذاشتی.»

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

علی‌ میثم نظری، از سخنگویان جبهۀ مقاومت ملی در فیس‌بوک خود نوشته است که فهیم دشتی و عبدالودود ذره، در نبرد با طالبان کشته شده‌اند. «با نهایت تأثر و تأسف دو برادر و همکار عزیز و مبارز ما را از دست دادیم. فهیم دشتی رئیس دفتر احمد مسعود، و جنرال عبدالودود ذره، خواهرزادۀ قهرمان ملی افغانستان در نبرد کشته شدند.»

علی‌ میثم نظری، از سخنگویان جبهۀ مقاومت ملی

با آن‌که جبهۀ مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود دربارۀ چه‌گونه‌گی کشته‌شدن فهیم دشتی معلومات دقیقی نداده‌، اما طالبان می‌گویند که آقای دشتی در میدان نبرد و از سوی طالبان کشته نشده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگو و سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان امروز در یک نشست خبری در کابل می‌گوید، فهیم دشتی در نزاعی که میان افراد وابسته به جبهۀ مقاومت رخ داده، کشته شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

کشته‌شدن فهیم دشتی، سخنگوی جبهۀ مقاومت ملی واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی را نیز به هم‌راه داشته است. کاربران شبکه‌های اجتماعی او را مقاومت‌گر آزاده و قلم‌به‌دست و وطن‌پرست خوانده‌اند.

فهیم دشتی در نهم سپتامبر ۲۰۰۱ در حملۀ انتحاری که در آن احمدشاه مسعود ترور شد، نیز زخم برداشته بود. او در دو دهۀ پسین برای ترویج آزادی بیان و مطبوعات در افغانستان کار کرد و پیشینۀ طولانی در عرصۀ روزنامه‌نگاری داشت. فهیم دشتی در سال‌های پسین در سمت‌ رئیس اجرایی اتحادیۀ ملی خبرنگاران افغانستان کار می‌کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: