شماری از باشنده‌گان جوزجان می‌گویند که شرکت‌های جاده‌سازی، ساختمانی و میثاق شهروندی در این ولایت، برای طالبان باج می‌‌‌دهند. به گفتۀ باشنده‌گان جوزجان، طالبان از هر برنامه‌یی که در مناطق و ولسوالی‌های دوردست این ولایت تطبیق می‌شود، ده درصد بودجۀ آن را می‌گیرند.

فدامحمد، باشندۀ جوزجان می‌گوید که شرکت‌های جاده‌سازی، ساختمانی و میثاق شهروندی در این ولایت، به طالبان باج می‌دهند و ادامۀ این روند سبب شده است پروژه‌های توسعه‌یی و شماری از برنامه‌ها ناقص تطبیق شود.

به گفتۀ این باشندۀ جوزجان، شرکت‌های قراردادی با استفاده از این فرصت مواد مورد ضرورت‌ را قیمت‌تر از نرخ بازار خریداری می‌کنند. او از مقام‌های جوزجان می‌خواهد افرادی را که برای تقویت صفوف طالبان و تمویل و تجهیز آن‌ها تلاش می‌کنند، بازداشت و مجازات کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، مقام‌های جوزجان به مالکان شرکت‌های ساختمانی و جاده‌سازی هشدار می‌دهند که از پرداخت پول به طالبان خودداری کنند، در غیر آن به دادستانی معرفی می‌شوند. به گفتۀ مقام‌های جوزجان، ادامۀ این وضعیت صفوف طالبان را علیه نیروهای امنیتی تقویت می‌کند و نشان‌دهندۀ هم‌دستی با طالبان است.محمدهاشم رئیس، والی جوزجان می‌گوید، هر شرکت یا فردی که به طالبان زیر هر نامی پول بپردازد، ۱۸ سال زندانی می‌شود. به گفتۀ والی جوزجان، طالبان با این باج‌گیری‌ها خود را تمویل و تجهیز می‌کنند و در برابر مردم و نیروهای امنیتی می‌جنگند.

محمدهاشم رئیس می‌افزاید، پرداخت پول از بیت‌المال آن‌هم به گروهی که با گذشت هر روز دست به قتل و کشتار مردم بی‌گناه می‌زند، خیانت است و مرتکبان آن مجازات می‌شوند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که بر بنیاد گفته‌های شماری از باشنده‌گان ولسوالی‌های جوزجان، این روند هم‌اکنون نیز در شماری از ولسوالی‌های این ولایت جریان دارد.

طالبان تاکنون در این باره چیزی نگفته‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: